SAVAŞ MAĞDURU YUSUF BEBEK YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR!

05 Nisan 2016 Salı, 12:10

SURİYE’deki savaşın en küçük mağdurlarından, kalbi delik olan ve akciğerlerindeki sorun nedeniyle oksijen makinesine bağlı yaşamını sürdüren 5 aylık Yusuf Dendel, anne sütü verilemediğinden hazır mamalarla besleniyor. Tanesi 8 lira olan 3 mamayı alamayan aile, Yusuf’un yaşaması için hayırseverlerden destek bekliyor.

Suriye’nin Halep şehrinde yaşayan ve savaşın başladığı günden bu yana ülkelerini terk etmek istemeyen Suheyla-Muhammed Enver Dendel çifti, yokluk içinde dünyaya gelen Yusuf bebeğin yaşaması için Türkiye’ye sığındı. Halep’te çocuklarını tedavi ettiremeyen aile 3 çocuğu ile birlikte önce Adıyaman’a ardından da Manisa’daki akrabalarının yanına geldi. İki aile Yunusemre ilçesi Yenimahalle’de 2 odalı bir evde 9 kişi yaşam mücadelesi veriyor. Hasta olan çocuklarını tedavi ettirmek için çalıştıklarını anlatan Muhammed Enver Dendel, 5 aylık Yusuf’un akciğerlerindeki sorun nedeniyle günde 8 saat makineye bağlı kaldığını söyledi. Minik Yusuf’un kalbinin de delik olduğunu söyleyen baba Dendel, “Annesinin sütü kesildiğinden hiç süt veremedi. Doktorlar hem akciğerlerinde, hem midesinde hem de kalbinde sorun olduğunu söylediler. Her gün 8 saat oksijen makinesine bağlı kalıyor. 5 bin liralık hava makinesini hayırseverler aldı. Ancak işimiz yok, 3 çocuğum var. Gündelik işler olursa 20-25 lira para kazanıyorum. Ama aldığım para oğlumun günde alması gereken 3 mamaya bile yetmiyor. Mamaların tanesi 8 lira” dedi.

Hayırseverlerin desteği ile bir haftalık mama ihtiyaçlarının karşılandığını anlatan Dendel, ileride bu mamaları alacak güçlerinin olmadığını anlattı. 5 aylık oğlunun hayatta kalması için kaçak yollarla Kanada’ya gitmeyi bile düşündüğünü dile getiren Dendel, “Denizde insanlar ölüyor. Ancak ben oğlumun tedavi olması için Kanada’ya gitmek istiyorum. Kanada’nın tedavi amaçlı sığınmacıları aldığını duydum. Orada oğlum belki tedavi edilir, hayatta kalır” diye konuştu.

Anne Suheyla ise Yusuf için hayırseverlerden mama desteği istediklerini söyledi.

SURIYE'DEKI IC SAVASTAN KACIP MANISA'YA GELEN DENDEL AILESI 5 AYLIK BEBEKLERI YUSUF ICIN YARDIM BEKLIYOR. MAKINEYE BAGLI YASAYAN VE KALBI DELIK OLAN KUCUK COCUGUN GUNDE TUKETMESI GEREKEN 3 MAMAYI ALACAK GUCU OLMAYAN AILE HAYIRSEVERLERDEN DESTEK BEKLIYOR.  (FOTO:NERMIN UCTU/MANISA,DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir