SABUNCUBELİ TÜNELİ TBMM’DE!

24 Kasım 2014 Pazartesi, 15:37

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Sabuncubeli Tüneli inşaatının ara sıra durdurulduğunu iddia ederek konuyu meclise taşıdı. Ören, “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı Sabuncubeli tüneline sorununa el koyarak önlemleri almalı tünelin araç trafiğine açılacağı kesin tarihi Manisalılara açıklamalıdır” dedi.

 

Haber Merkezi

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Sabuncubeli Tüneli sorununu meclis gündemine taşıdı. Basında çıkan haberlerde ihaleyi alan firmanın ödeme güçlüğü çektiği ve işi alt taşeron olarak başka bir firmaya devrettiği, bu firmanın da ödeme yapmadığı için çalışan işçilerin parasını alamadığı bunun üzerine işçilerin yüzde 90’ının işi bıraktığı da iddia edilmektedir. Yapılan ihale ve sözleşmeye rağmen Sabuncubeli projesinde iki defa tadilat yapılmış,  uzunluğu 2800 metreden, 4.070 metreye, sonradan da 6.480 metreye çıkarılmıştır. Tüneli Yap-İşlet-Devret modeli ile yapacak olan firma, 11 yıl 11 ay 11 gün süreyle işletme hakkına sahip olacakken proje değişikliği ile bu süre uzatılmıştır. Fakat işletme süresinin ne kadar uzayacağı sır gibi saklanmaktadır” dedi.

Manisalılar aydınlansın

CHP’li ören son olarak şunları söyledi: “AKP Hükümetinin kamu projeleri önce küçük tutulup, ihaleler ve sözleşmeler buna göre yapıldıktan sonra, proje değişiklikleri ile işler büyütülerek haksız yere firmalara para aktarıldığı iddiaları hep gündemdedir. Manisa için önemli olan bu proje ile ilgili hazırladığım soru önergesini Meclis Başkanlığına sundum. Burada bir yolsuzluk var mı yok mu mutlaka araştırılacaktır. Bizim önceliğimiz tünelin tamamlanarak bir an önce araç trafiğine açılmasıdır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı Sabuncubeli tüneline sorununa el koyarak önlemleri almalı tünelin araç trafiğine açılacağı kesin tarihi Manisalılara açıklamalıdır.”

 

işte CHP’li Ören’in Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a yönelttiği o sorular

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi ELVAN tarafından yazılı olarak cevaplanmasını arz ederim. Saygılarımla

 

    Hasan ÖREN

Manisa Milletvekili

 

Ege bölgesini İstanbul ve Marmara’ya bağlayan en önemli yol olan İzmir-Manisa karayolunda yapılan Sabuncubeli tüneli inşaatının durduğuna ilişkin haberler, basında yer almaktadır.

2011 yılında büyük bir temel atma töreni ile inşaatına başlanan tünelin iki yıl içerisinde bitirileceği sözü verilmiş ve 2013 yılı Eylül ayında tamamlanarak araç trafiğine açılacağı açıklanmıştır.

Ancak işi alan firmanın uzun süre işe başlamaması, inşaatın sık sık durması tünel inşaatlarının yarım kalacağı kuşkusu doğurmuştur. Yapılan ihale ve sözleşmeye rağmen Sabuncubeli projesinde iki defa tadilat yapılmış,  uzunluğu 2800 metreden, 4.070 metreye, sonradan da 6.480 metreye çıkarılmıştır. Tüneli Yap-İşlet-Devret modeli ile yapacak olan firma, 11 yıl 11 ay 11 gün süreyle işletme hakkına sahip olacakken proje değişikliği ile bu süre uzatılmıştır.

Hükümetiniz döneminde kamu projeleri önce küçük tutulup, ihaleler ve sözleşmeler buna göre yapıldıktan sonra, proje değişiklikleri ile işler büyütülerek haksız yere firmalara para aktarıldığı iddia edilmektedir.

Basında çıkan haberlerde ihaleyi alan firmanın ödeme güçlüğü çektiği ve işi alt taşeron olarak başka bir firmaya devrettiği, bu firmanın da ödeme yapmadığı için çalışan işçilerin parasını alamadığı bunun üzerine işçilerin yüzde 90’ının işi bıraktığı da iddia edilmektedir.

Böyle giderse Manisa için büyük önem arz eden Sabuncubeli Tüneli’nin bitirilerek araç trafiğine açılmasının mümkün olmadığı vatandaşlar tarafından sık sık dile getirilmektedir.

Bunlara göre;

1-   Sabuncubeli tüneli inşaatı neden durmuştur? İşin durdurulması kararı Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

2-   Yapılan ihale ve sözleşmeye aykırı olarak işi durduran firma hakkında idari ve cezai yaptırım uyguladınız mı?

3-   Tünel uzunluğunun artması nedeniyle oluşan artış için, işi yapan firmaya, fazladan herhangi bir ödeme yapılacak mıdır veya işletim süresinin artırılması imtiyazı verilecek midir?

4-   İş başladıktan sonra, yapılan projenin büyütülmesi ve ihalesiz olarak firmaya ek ödeme yapılarak veya işletim süresi uzatılarak imtiyaz verilmesinin ihaleye fesat karıştırmak olduğu iddiaları doğru mudur?

5-   Tünelin bitirileceği tarih olan Eylül 2013 tarihinin üzerinden bir yıl geçtiği halde inşaat bitirilmemiştir. Bu durumda ihale iptal edilecek midir?

6-   İşin bitirilmemesi nedeni ile devletin uğradığı kamu zararı ne kadardır?

7-   Yarım kalan bu projede inşaat işlerine ne zaman devam edilecektir?

8-   Sabuncubeli tünelinin bitirilerek araç trafiğine açılacağı kesin tarih nedir?

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir