ÖLÜM YOLUNDA EYLEM YAPTILAR

05 Aralık 2014 Cuma, 15:43

Manisa’da dün yaşanan tren kazasının ardından 5 tane mahalle muhtarı mahalle sakinleriyle bir araya gelerek kazanın yaşandığı hemzemin geçitte eylem yaptı. Mahalle muhtarları yaptığı ortak açıklamada yaşanan ölümlü tren kazalarının artık sona ermesi için tren yoluna çözüm bulunmasını istediler.

Manisa’da dün yaya olarak hemzemin geçitten geçmek istediği sırada trenin çarpması sonucu ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 30 yaşındaki Z.K.’nın ardından 5 mahalle muhtarı kazanın olduğu hemzemin geçitte mahalle sakinleriyle birlikte tren yolunun kaldırılması için eylem yaptı.

Mahalle sakinlerinden Perihan Bulut isimli vatandaş trenin çarpması sonucu 2 kez evine araç girdiğini belirterek, “Trenin çarpması sonucu iki kez bizim eve araç girdi. Sokağa çıkamıyoruz. Benim 3 tane çocuğum var. Hiç memnun değiliz bu tren yolundan. Bize ev falan yardımı da olmayacak. Evlerin yıkılacağını söylüyorlar. Öyle olursa istemiyoruz. Orada bir sürü aile oturuyor. Çocuklar hep tren yollarında oynuyorlar” diyerek tepkisini dile getirdi.

Nurlupınar Mahalle Muhtarı Süleyman Seven de, “Burada tren kazası oldu. Bir can kaybı oldu. Bu can kaybı olduğu için bu ilk değil, bunun son olmayacağını da hepimiz adımız gibi biliyoruz. Bu gördüğünüz yolu defalarca şimdiki muhtarlar bizden önceki muhtarlar gündeme getirdik. Yerel yönetimlere, İzmir bölge müdürlüğüne. Buraya alt geçit olayı yapıldı. Bu alt geçit olayı sebebi açıklanmadan kapandı. Milyarlarca proje sebebi açıklanmadan kapandı. Bunun sebebi ise yanlış proje. Bu bizim suçumuz değil, buradaki insanların suçu değil. Nurlupınar mahallesine giriş buradan tek yol. Burada hiçbir koruma yok. Buradan çocuklarımız, ağaçlarımız geçiyor. Sisli havalar oluyor. Karanlık havalar oluyor. İnsanlar dalgın oluyor. Herkes her an tedbirli olacak diye bir olay yok. Dalgınlık esnasında arkadaşımız vefat etti. Çocukları ortada kaldı. Bu bugün oldu. Yarın tekrar başımıza gelsin istemiyoruz. Bize söz verdiler. ‘Tren yollarını kaldıracağız’ dediler. Bu Sözlerin arkasında durulmuyor. Bu benim değil 35 bin nüfuslu Nurlupınar Mahallesi’nin sorunu. 2 saatte bir tren geçiyor. Özellikle sabah saatlerinde akşam saatlerinde özellikle liseye giden öğrencilerimiz kendini koruyabiliyor. Ama ilkokula giden öğrenciler evden tek başına gidiyor. Çünkü aileleri çalışıyor. Ablası ile abisi ile gidiyor. Bunu devlet koruyamaz. Burada iki tren var. Birine alt geçit yapıldı. Burayı da kapatmaya karar vermişlerdi. Halk tepki gösterince tantanı da kaldırdılar. Tantan ile vatandaş yine sesini duyarak önlem alıyordu. Kalksın kökten kalksın. Tantan alt geçit bunlar geçici çözüm. Halkın istediği bu tren yolu şehir dışına çıksın. İnsanlar yaşıyor burada” şeklinde konuştu.

“Yetkililer bizi anlamıyor” diyen Turgut Özal Mahallesi Muhtarı İsmet Bakşi ise, “Bu ülkedeki ekonomik durum iki Türkiye’ye yeter bunları söylediğimiz zaman ya darbeci oluyoruz. Ya da terörist oluyoruz. Artık bu mantıktan vazgeçsinler. Bize hizmet etsinler” dedi.

Kazada ölen Zeydin Korkut’un kuzeni olan Zafer Korkut ise şunları söyledi:

“Artık bir şey söylemiyoruz. Konuşacak durumda değiliz. Daha acımız dinmedi. Kaç hükümet değişti sonuç aynı. Geçen sene burada kaza oldu yine kimse müdahale etmedi. Geçen yine oldu yine kimse bir şey demedi. İşler bu noktaya geliyor.”

OLAY

Kaza dün sabah saat 07.15 sıralarında Manisa’nın Şehzadeler ilçesi Nurlupınar Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi karşısındaki Nurlupınar hemzemin geçidinden geçmek isterken treni fark etmeyen 30 yaşındaki Z.K. trenin altıda kalarak ağır yaralandı. Kazayı gören vatandaşların durumu haber vermesi üzerine olay yerine gelen 112 acil servis ekipleri yaralı Z.K.’ya ilk müdahaleyi yaptıktan sonra, Manisa Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Z.K. hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir