OKUL ÖNÜNDE EYLEM!

13 Ağustos 2015 Perşembe, 14:05

MANİSA’daki ilk ve ortaokul öğrencilerinin aynı binada sabahçı ve öğlenci olarak eğitim öğretim gördüğü Cemal Ergün İlköğretim Okulu’nun araya duvar örülüp, tam gün eğitime geçilmek istenmesi velilerin tepkisine neden oldu. Okul önünde toplanan veliler, eylem yapıp, okullarındaki eğitim ve öğretimin mevcut eski sistemle devam etmesini istedi.

Yunusemre Mahallesi’ndeki 510 öğrencisi bulunan 3 katlı 24 derslikli, Cemal Ergün İlköğretim Okulu, geçen eğitim-öğretim yılında 4+4+4 zorunlu eğitim kapsamında sabah ortaokul, öğleden sonraları ise ilkokul olarak hizmet verdi. Ancak, Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 14 Eylül’de başlayacak yeni eğitim öğretim yılı öncesinde duvar örülerek okulun ilkokul ve ortaokul olarak ayrılmasına karar verdi. yeni eğitim öğretim yılının başlamasına yaklaşık bir ay gibi bir süre kalmışken, yapılacak bu değişiklik velilerin tepkisine neden oldu.

Okul önünde çocuklarıyla toplanan 30 veli, eylem yaptı. “Okulumuzda, eski sistemi istiyoruz”, “Lütfen sesimizi kulak verin” yazılı dövizler açan veliler, tepkilerini dile getirdi. Veliler adına yapılan ortak açıklamada, “Okulumuzda ilk kademe öğlenci, ikinci kademedeki çocuklarımız ise sabahçıydı. Bundan dolayı çocuklarımız çok rahat ediyorlardı. Kantinlerini, tuvaletlerini daha rahat bir şekilde kullanıyorlardı. Sistemin değişeceğini duyduk. Binayı ikiye ayıracaklar. Hem ilkokul hem de ortaokul öğrencileri aynı anda eğitim görecek. Yani tam gün eğitim göreceklermiş. Bu durum sınıflardaki öğrenci sayısını artacak. Bunu istemiyoruz. Okulumuzun bölünmesini istemiyoruz. Eski sistem devam etmeli. Bunu çocuklarımızın sağlığı açısından istiyoruz. Eğer okul bölünürse çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir