O İDDİA İLE İLGİLİ CEVAP GECİKMEDİ! PEKİ ŞUÇLU KİM?

14 Nisan 2015 Salı, 19:41

MANİSA’da fırıncılık yapan Turgut Aksoy, Volkan Has ve Necdet Kök, kendilerine hakarette bulunup, tehdit ettiğini öne südükleri Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu üyesi ve Fırıncılardan Sorumlu Meslek Komitesi üyesi Mehmet Yılmaz hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Meslektaşlarına destek veren bir grup fırıncı, MTSO önüne siyah çelenk bırakıp, Yılmaz’ı istifaya davet etti. Yılmaz ise, hakkındaki ididaların asılsız olduğunu belirtip, istifa etmeyeceğini söyledi.

Şehzadeler ve Yunusemre İlçeleri’nde faaliyet gösteren 12 fırıncı adına MTSO önünde  açıklama yapan ‘Başak Unlu Mamülleri’nin işletmecisi Mevlüt Çırakoğlu, geçen 9 Nisan gecesi bir hayvan damına, kaçak ekmek üretildiği gerekçesiyle baskın yapıldığını hatırlatıp, bu olaydan sonra MTSO’da Fırıncılardan Sorumlu Meslek Komitesi üyesi Mehmet Yılmaz’ın fırıncıları tehdit ettiğini ileri sürdü. Çırakoğlu, şöyle dedi:

“Bizi temsil etsin ve haklarımızı savunsun diye Ticaret Odası’na seçtiğimiz Mehmet Yılmaz tarafından tehdit edilmek, fırıncılarda şok etkisi yaratmıştır. Operasyondan sonra fırıncı arkadaşlarımız ile görüşen Yılmaz, ‘Siz, tarımcılarla fırınımı bastınız. Sizi mahvedeceğim. Bundan sonra size nasıl fırıncılık yapılır göstereceğim. Bütün fırıncıların…” diyerek, asla ağza alınmayacak küfürler edip, tehditler savurmuştur. Fırıncı arkadaşlarımız böyle tepki beklemedikleri için şaşkınlık içerisindeler. Fırıncı arkadaşlarımız Turgut Aksoy, Volkan Has ve Necdet Kök hakarete uğramalarının ardından Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulundu.”

MTSO Fırıncılardan Sorumlu Meslek Komitesi üyesi Yılmaz’a seslenen Çırakoğlu, şöyle dedi:

“Senin fırınına tarımcılarla bir operasyon yapmadık ve yapamayız. Operasyon yaptığımız bir hayvan damıydı. O damda üretilen ekmeklerle adeta millet zehirleniyordu. Biz. sadece gıda teröristlerinin ahırına baskın yaptık. Onlardan tehdit beklerken sen nereden çıktın? Yoksa yanlışlıkla bastığımız o hayvan damıyla bir ilişkin mi var? Yoksa senin de hayvan damların var da buradan ekmek üretip milleti mi zehirliyorsun? Yoksa o ekmeklerin fasoncusu sen misin? Kendi müşterilerine sen mi pazarlıyorsun da suçüstü yakalanmış suçlu gibi bu operasyona katılan arkadaşlarımıza, meslektaşlarımıza küfürler edip, tehdit ediyorsun? Bu saatten sonra, sen bizim için şaibeli bir fırıncısın. Şaibeli bir fırıncı bizi ne ticaret odasında ne de başka bir yerde temsil edemez. Bu yüzdendir ki bu fırıncının oyuyla seçilip oturduğun o makamdan derhal istifa et istifa ki mesleğimizi daha fazla ayaklar altına alma.”

Kaçak ekmek üretimi yapanlara da seslenen Çırakoğlu, “Halkı zehirleyen gıda teröristlerine seslenmek istiyorum. Ey gıda teröristleri, sizden korkmuyoruz. Sizin gibi halkı zehirleyerek rant sağlayanlardan, mesleğimizi küçük düşürenlerden olsaydık, bu yola çıkmazdık” diye konuştu.

Çırakoğlu, operasyondan sonra Manisa’da üretilen kaçak ekmeklerin İzmir piyasasında satılmaya başladığını ileri sürüp, yetkilileri duyarlı olmaya çağırdı.

İDDİALARA YANIT VERDİ

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi ve Fırıncılardan Sorumlu Meslek Komitesi üyesi Mehmet Yılmaz, hakkındaki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Başak Unlu Mamülleri’nin işletmecisi Mevlüt Çırakoğlu’nun kendisiyle husumeti bulunduğunu belirten Yılmaz, “Hakkımdaki tüm iddialar, ‘Çamur at izi kalsın’ felsefesi ile yürütülen bir politika. 25 yıldır fırıncılık sektöründe başı dik olarak hizmet veriyorum. Ayrıca bu sektörde iyi bir yere gelebilmek için gereken bedelleri ödedim. Hatta bıçaklandım da. Ayrıca hem MTSO Yönetim Kurulu üyeliği ve ilgili meslek komitesinde de uzun süredir görev yapıyorum. Kimse, ‘Fırıncıların sıkıntıları ile ilgilenmedi’ diyemez. Hakkımda, savcılığa hakaretten ve tehditten suç duyurusunda bulunnan insanlarla oturup, kendi işyerimde çay içmiş biriyim. Sonra neden böyle bir iddiada bulunduklarını anlamış değilim. Şahsıma yapılan iddialara gülüp geçiyorum. Ancak bu iddiaların hesabını yargı önünde verecekler. Avukatım ilgili kişeler hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatılması için savcılığa suç duyurusunda bulundu” diye konuştu.

Kendisinin fırıncılar tarafından istifaya davet edildiğinin hatırlatılması üzerine ise Yılmaz, “Herkes herkesi istifaya çağırabilir. Böyle bir çağrıda bulunuldu diye istifa edilecek değilim. Biz bu komiteye ve yönetim kuruluna seçimle geldik. Bu nedenle bazı kesimlerin demesiyle istifa etmeyiz” diye yanıt verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.