O HABER TBMM GÜNDEMİNDE

09 Ocak 2015 Cuma, 11:40

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Hasan Ören, Turgutlu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne doğalgaz bağlanmaması nedeniyle soğukta hizmet verilmek zorunda kalınmasını TBMM’ye taşıyıp, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Turgutlu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin geçen Mayıs ayında hizmete açıldığını ve modern ve yeni cihazlarla donatılmış olduğunu belirten Milletvekili Hasan Ören, “Fakat eksikleri ve yaşanan sorunlar bu güzelliklerin önüne geçmiş durumdadır. Doğalgaz bağlanmadığı için kış gününde soğukta hizmet vermektedir. AKP Manisa’daki yatırımlarını yarım bırakmakta veya bu merkez gibi tamamlanmadan alalacele hizmete açmaktadır. Soma Devlet Hastanesi, Sabuncubeli tünelleri inşaatları yarım bırakılarak kapılarına kilit vurulduğunu daha önce meclis gündemine getirmiştim. Turgutlu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ise daha doğalgazı bağlanmadan hizmete açılmıştır. Sağlık merkezi yönetimi tarafından yapılan tüm girişimler sonuçsuz kalmış ve binanın doğalgaz projesi yetkili makamlarca onaylanmamıştır. O zaman eksikleri giderilmeden bu binanın neden hizmete açıldığının, projeye uygun olamayan bu binayı kimin hangi gerekçeyle teslim aldığının açıklanması gerekmektedir. Hasta yoğunluğu bu kadar fazla olan sağlık merkezinde bu kış günlerinde soğukta hizmet verilmesi 21. yüzyıl çağdaş Türkiye’si ile bağdaşmamaktadır” dedi.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde doğalgaz olmadığı için soğuk nedeniyle çalışanlar ve hastaların mağdur olduğuna ilişkin haberlerin yerel ve ulusal basında yer aldığına da dikkati çeken Ören, önergesinde, “12 Mayıs 2014 tarihinde yeni binasına taşınan Turgutlu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 8 aydan beri doğalgaz sorununu çözememiştir. Merkezdeki 20 poliklinikte günde 600 hasta tedavi görmektedir. Turgutlu ve çevre ilçe ve köyler için büyük önem arz eden modern sağlık merkezinin kurulması vatandaşın kaliteli sağlık hizmeti alması doğru bir yaklaşımdır” dedi.

Milletvekili Ören, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’dan, “Turgutlu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine doğalgaz bağlanmadığı halde neden hizmete açılmıştır? Merkezin başka eksikleri var mıdır? Doğalgaz projesine uygun olmayan inşaatı teslim alan sorumlular hakkında idari soruşturma açılacak mıdır? Merkezin doğalgaz sorunu ne zaman çözülecektir?” sorularına yanıt istedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir