Meclis Başkan Ergün’e Yetkiyi Verdi

10 Aralık 2014 Çarşamba, 11:13

MANİSA Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Ağustos ayı meclis gündeminde görüşülerek komisyona havale edilen, Eylül, Ekim ve Kasım ayı meclis toplantılarına sevk edilip karara bağlanamayan Uncubozköy Mahallesi’nde bulunan 26 bin metrekaresi Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 41 bin metrekarelik alanın izale-i şüyu satışıyla ilgili Büyükşehir Belelediye Başkanı Cengiz Ergün’e pey öne sürmesine yönelik yetki verilmesine karar verdi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısının açılışından önce 88 meclis üyesine Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından laptop ve internet erişimini sağlayan taşınılabilir modem hediye edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ergün de laptopların hayırlı olmasını temenni ederek,  ”Bundan 2-3 ay önce ilgili daire başkanlığımızın sizlere bir sürpriz hazırlığında olduğunu söylemiştik. Yeni yıl sebebiyle ilgili dairemiz tarafından meclis üyelerimize 88 adet tablet ve internet hatları teslim edildi. İyi günlerde kullanılması dileğiyle” diyerek sembolik olarak AK Parti Gurup Başkanvekili Zülfikar Gürcan, MHP Gurup Başkanvekili Mehmet Güzgülü ve CHP Gurup Başkanı Zeki Bilgin’e verdi. Teslimin ardından meclis olarak teknolojiden faydalanma imkanına sahip olduklarını hatırlatan MHP Gurup Başkanvekili Güzgülü de Yazı İşleri Daire Başkanlığı tarafından her ay meclis üyelerine kağıt olarak dağıtılan meclis gündem bilgi notlarının bundan böyle dijital ortamda aktarılarak kağıt israfının önüne geçileceğini söyledi. AK Parti Gurup Başkanvekili Zülfikar Gürcan da uygulamanın güzel bir jest olduğunu ifade ederek, dağıtılan laptopların Manisa için en güzel kararları alma noktasında vesile olmasını diledi.

Nihayet Yetki Kararı Alındı

İlk olarak Ağustos ayı meclis gündeminde görüşülerek komisyona havale edilen, Eylül, Ekim ve Kasım ayı meclis toplantılarına sevk ederek de mecliste karara bağlanamayan Uncubozköy Mahallesi Adliye Sarayı arkasında bulunan 26 bin metrekaresi Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 41 bin metrekarelik alanın izale-i şüyu satışıyla ilgili Büyükşehir Belelediye Başkanı Cengiz Ergün’e yetki verilmesi tekrar gündeme geldi. İlgili komisyonun bu kez ‘Ortak hareket edilerek Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e söz konusu arsanın satışında pey öne sürme yetkisi uygundur’ raporu görüşüldü. Alaşehir Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban, komisyon kararındaki ‘ortak hareket edilmesi’ noktasında ibarenin anlaşılamadığını sorması üzerine komisyon başkanı Can Mercül ise en kısa haliyle yetkiyi verdiklerini ifade ederek, “Bizler Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergn’ün elini güçlendirme adına kendisine yetki verdik” diyerek kısa bir açıklama yaptı. Oy birliği ile alınan karar gereği mahkeme kararı ihaleye çıkılacak olan Uncubozköy Mahallesi Adliye arkasındaki 26 bin metrekaresi Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplam 41 bin metrekarelik arsanın ihalesine Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün katılarak pey öne sürme yetkisi oy birliği ile alınan kararla Başkan Ergün’e verildi.

Ara Komisyonlar Çalışacak

Farklı ilçelerdeki imar plan tadilatlarının komisyonlara havale edildiği Aralık ayı meclis toplantısında, Manisa Büyükşehir Belediyesi ile 17 ilçenin 2015 yılı bütçesi oy birliği ile kabul edildi. Saruhan Otel’in önünde belediyeye ait arsanın nasıl değerlendirileceğine yönelik olarak gündeme gelen madde de görüşülmek üzere ilgili komisyona havale edildi. Ayrıca yasa gereği 07.07.2012 yılından bu yana gerekli düzenlemelerin yapılmamasından dolayı Gölmarmara, Sarıgöl ve Kırkağaç hallerinin kapatılmasına yönelik teklif ara komisyona havale edildi.

İlk Kula Evi Restorasyon İçin Satın Alınıyor

Son olarak Kula Zaferiye Mahallesi’nde yer alan tarihi Kula evinin restore edilmek üzere satın alınmasına yönelik gündem maddesi görüşüldü. İlk ev ruhsatının alınması anlamına gelen madde oy birliği ile kabul edildi. Konunun Kula için sevindirici bir gelişme olduğunu ifade eden Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun da başta Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün olmak üzere tüm meclis üyelerine teşekkür etti. Başkan Ergün de Beyle Evi’nin ihalesinin yapıldığı ve restorasyon için çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, kararın Kula için hayırlı olması temennisinde bulundu. Komisyon çalışmaları nedeniyle 15 Aralık Pazartesi günü saat 17:00’de toplanması için Aralık ayı Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’na ara verildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir