MANİSALILAR ONU YAKINDAN TANIYOR!

16 Ekim 2014 Perşembe, 15:55


Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Semra Öncü, Saruhan Otel’de düzenlediği basın toplantısıyla Ekim ayı sonunda yapılacak rektörlük seçimlerinde aday olduğunu açıkladı. Rektörlük yaptığı 2006-2010 yıllarında üniversite öğrencileri ve personeli tarafında çok sevilen Semra Öncü, tecrübesi, bilgi ve birikimiyle  “Biz bu işi yaparız” diyerek yola çıktı. Çevresinden aday olması konusunda yoğun taleplerin olduğunu belirten Öncü, “Üniversitemizde insanlarımızın motivasyonu ve azmini, ortak akıl ve ortak bilinç içinde canlandıracak insanlarımızı gurur duyacakları hedeflere de tutunduracak vizyona, niyete, yeteneğe ve enerjiye sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Buna inanarak CBÜ yönetimine talip oluyoruz” dedi.

Kararlılık güç, dayanıklılık ve devamlılık ister

Prof. Dr. Öncü, “Yönetimlerin başarılı olması için bütün paydaşların ortak hedefleri benimsemeleri ve sahiplenmeleri gerekir. Hedeflerin oluşturulması, paylaşılması ve hedefler için mücadele, serbest tercihler ve şevkle gerçekleşir. Kurumun ortak yararı olarak kabul edilmiş hedeflerin izlenmesi, uygulanması ve kontrolü ise ancak kararlılıkla yürülüğe girer. Başarıya giden yol da kararlılıktan başlar. Kararlılık güç, dayanıklılık ve devamlılık ister. Serbest tercihciler için aranacak koşul huzur, kararlılık için bilgi, cesaret ve deneyimdir. Yönetim iklimi için huzuru da kararlılığı da sakin, güvenilir ve birikimli yapımızla, demokrat, bireye ve topluma saygılı ruhumuzla biz sağlarız. Dönemimizde hedefimiz hem bugünü  çok daha iyi yaşamak, hem de yarını fevkalade mutlu olacağımız şekilde kazanmak olacaktır” diye konuştu.

Geçmiş dönem ilişkileri yeniden olacak

Rektörlüğü döneminde yaptığı hizmetlerden dolayı çevresi tarafından büyük takdir topladığını vurgulayan Öncü, “Büyük çoğunluğumuzla, birbirimizi isimlerimizle selamlayacak kadar yakın taşıyoruz. Gelecek dönemimizde insan ilişkilerinde geçmişte birlikte yaşadığımız ortamı, hatta daha iyisini mutlaka tekrar bulacaksınız. Hastanenin tamamlanması, bir heyecan taşınılması, en modern cihazların, o güne göre kapasite üstü ameliyathanelerin, son teknolojiye sahip laboratuvarların hepimizi, bu günlere, nasıl taşıdığını, topluca ve gururla izledik ki bol bol teşekkür ve rıza aldık, mutluyuz. Kampüste kurduğumuz bilgi erişim merkezi, sosyal tesisler, inşaatına başladığımız binalar ve devam eden yatırımlar hepimize gayet güzel hizmetler verdiler. Turgutlu, Demirci, Salihli ve sayamayacağım birçok nokta binalara laboratuvarlarla öğretim elemanları ile öğrencilerle doldu” şeklinde konuştu.

Üniversite ve şehir bütünleşmesi

Şehir ve üniversitenin bütünleşmesi noktasında önemli adımların atılmasını belirten Öncü, ”Bir üniversite için en önemli nokta, yağmur gibi gelecek ve kendisinin de parçası olacağı bilimsel gelişmeleri ve yenilikleri topluma sunması ve tanıtmasıdır. Üniversite kaynaklarının ciddi bir bölümünü tasarruflarımızla öğrencilerimizi Manisa’da daha çok tutacak sosyal yatırımlara yönlendirecek belli yapılaşma ve yerleşme modellerini teşvik ederek Manisa ile Celal Bayar Üniversitesi arasındaki bütünleşmeye daha fazla katkı yapmak en samimi isteğimizdir” dedi.

Geleceği yüksek bir üniversite

Öncü son olarak şunları söyledi: “Üniversite fikri hür dinamik bir yapıdır. Yönetimde kim olursa olsun kısa orta ve uzun vadeli ana planları ortak bilinç içinde yolunu yürür, yürüyecektir. Önemli olan doğru yönde mi, yolundan saparak mı, yoğun istekle mi, ayağına sürüyerek mi, hızlı mı, kaplumbağa hızıyla mı, genel kabul içinde mi yoksa sinmeden mi gideceğidir. Neşe içinde, özgürlük ve huzurla yaşayacağımız, verimi, başarısı ve geleceği yüksek bir üniversiteyi yeniden oluşturmayı umuyoruz.”

Yanlış tercihler yapıldı

Basın açıklamasından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Öncü, bir gazetecinin mevcut rektör Mehmet Pakdemirli’nin yaptığı çalışmaların yeterli olup olmadığını sorması üzerine “Mehmet bey çalıştı. Ama bazen yapılan çalışmaların tercihi konusunda öncelikli yapılması gerekenler konusunda yanlış tercihler uyguladığı kanısındayım” şeklinde cevap verdi.

Her aday donanımlıdır

Adaylığını açıkladığı gün rakiplerinin CBÜ için yeteri kadar bilgi ve birikime sahip olmadığını söyleyen mevcut Rektör Mehmet Pakdemirli’nin bu sözlerini de yorumlayan Öncü, “Bunlara katılmıyorum. Her aday çıktığı zaman yeteri bilgi ve donanıma sahip olduğuna inandığı için çıkmıştır” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir