MANİSALI VEKİLDEN EV KİRALARI ÇIKIŞI

26 Aralık 2014 Cuma, 18:14

TBMM Plan Bütçe Komisyon Başkanı ve Manisa milletvekili Recai Berber, asgari ücrete zam yapmanın yanı sıra alım gücünün de iyileştirilmesine dikkat çekerek özellikle Manisa’da alım gücünün çok yüksek olduğunu söyledi. Manisa’daki kira fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirten Berber, “Büyük konuşmuyorum. 200-250 lirayla insanların 1+1, 2+1 evlerde çok rahat oturması lazım. Asgari ücretle geçinilebilir bir Manisa önümüzdeki birkaç yıl içinde olacak” dedi.

Ferdi UZUN

AK Parti Manisa milletvekilleri Recai Berber ve Uğur Aydemir, MÜSİAD tarafından düzenlenen istişare toplantısına katıldı. Holiday Inn otelde yapılan toplantıya MÜSİAD yönetim kurulu üyelerinin yanı sır AK Parti İl Başkanı Murat Baybatur da katıldı. Türkiye ekonomisinin son 10 yılda büyüdüğüne dikkat çeken TBMM Plan Bütçe Komisyon Başkanı ve Manisa milletvekili Recai Berber, ekonomik istikrarın devam ettiğini söyledi.

Asgari ücret bir baz ücrettir

Türkiye ekonomisi üzerine konuşmalarını tamamlayan Recai Berber daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “Asgari ücretle bir aile geçinebilir mi” sorusuna Berber, “Birçok sanayi dalımızda hala ileri teknoloji kullanılmıyorsa zaten bunu kullanan yerlerde asgari ücretle çalışanlar yok. Asgari ücret bir baz ücrettir. Yani vergiyi sigortayı en az bundan ödeyeceksin demektir. Bunun tabanı da vardır. Yani siz isterseniz 20 bin lira alın bir yerden ama bu yerde sigorta tavanı vardır. Bunun üstünden isteniz de sigorta ödeyemezsiniz. Asgari ücret yükseldiği zaman bunun sigortası ve vergisiyle birlikte işverene olan yükünü hesap edin. Dolayısıyla bu sektörde çalışanların çoğu işini kaybeder. Bunun yapılması gerekenler asgari ücretle geçinmenin yollarına bakmaktır” şeklinde cevap verdi.

Manisa’da geçinmek daha zor

Asgari ücret sorusuna cevabını sürdüren Berber, “Mesela asgari ücretle Manisa’da geçinmek daha zordur. Ama birçok Anadolu şehrinde bu daha kolaydır. Bunun en büyük sıkıntılarından biri kiralardır. Manisa’da kiralar çok yüksek. Yüksek demek de azdır. Rakamlar çok astronomik. Böyle bir şey olamaz. Manisa gibi yerlerde 700 liraya bin liraya kiralar olmaz. İstanbul’da Ankara’da bile böyle bir şey yok. İki adımlık İzmir’e gidin orada bile böyle bir şey yok. Manisa’da inşat sektörü belki çalıştı ama lüks konutlar yapıldı. Sosyal konut anlamında çok fazla bir şey yapılmadı” diye konuştu.

Sosyal konut lazım

Satın alma gücünün iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizen Berber, “Manisa’da sosyal konut yapmak durumundayız. Manisa’da kiranın 200 lirayı geçmemesi lazım. Büyük konuşmuyorum. 200-250 lirayla insanların 1+1, 2+1 evlerde çok rahat oturması lazım. Manisa’nın bu potansiyeli var. Organize sanayide 50 bin kişi çalışıyor. Bu insanlara sosyal  konut yapmak zorundayız. Sadece ücreti arttırmak yetmez. Satın alma gücünü de iyileştirmek  lazım. Asgari ücretle geçinilebilir bir Manisa önümüzdeki birkaç yıl içinde olacak. Bunu önce konut sorununu çözerek başlayacağız. Sosyal konut alanında Manisa’yı mutlaka bir yere taşımamız lazım” şeklinde konuştu.

Sabuncubeli firma hatasıdır

Sabunceli Tüneli’ni yapan firmanın iflas etmesi konusuna da değinen Berber, “Sabuncubeli tüneli Türkiye’de yaptığımız 100 milyarlık projelerin içinden yüzde 1’lik bir orana sahip. Dolayısıyla bunu sanki Türkiye’de bu tip projeler yarım kalıyor gibi algı yaratmak yanlış olur. Bu tip durumlarda firmaların iyi hesap yapması lazım. Benzeri, bir tünel Muğla’da var. Ve orası 30 yıldır işletiliyor. Bu tip projelerde sağlam bir fizibilite yapmazsanız olmaz. İhaleye bir daha çıkarırız. Duble yol projelerinde de çok yarım bırakanlar oldu. Hesabını iyi yapmayan gider. Onun için bu sistemin hatası değil. Kendi hesabını doğru yapmayan girişimci ya da müteahhitin hatasıdır. Ama bizim bu sistemden vazgeçmemizi gerektiren bir durum değildir bu. Bu tüneli o firma yapmazsa başka bir firma yapar. Onlar da yapmazsa kamu hizmeti olarak biz yaparız” dedi.

Gönlüm Manisa’dan aday olmaktan yana

“İstanbul’dan milletvekili olacağınız söyleniyor” sorusuna ise Berber, “Ben Manisa milletvekiliyim. Daha henüz aday bile değiliz. Partimiz ve milletimiz uygun görürse yeniden aday olacağım. Ama benim gönlüm Manisa’dan aday olmaktan yanadır” şeklinde cevap verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir