MANİSALI KADINLAR SOKAKTA!

25 Kasım 2014 Salı, 15:02

CHP Manisa İl Kadın Kolları tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında eylem düzenlendi. CHP’li Kadınlar Manolya Meydanı’nda bir araya gelerek, kadına yönelik şiddetin son bulmasını istedi.

CHP Manisa İl Kadın Kolları üyeleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla eylem düzenledi. Manolya Meydanı’nda bir araya gelen kadınlara CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve İl Başkanı Cahit Kaplan’da destek verdi.

‘Kadınlar Yaşasın Diye Yaşasın Kadınlar’ pankartı altında bir araya gelen kadınlar adına açıklama yapan CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Fadime Özçakır, “2014 Türkiye’sinde kadınlar öldürülüyor, çocuklar öldürülüyor, emekçiler öldürülüyor. Kadın cinayetleri, kadın intiharları, taciz ve tecavüz olayları artarak devam ediyor. Kadınlar hiçbir dönem yaşamadıkları kadar baskı ve şiddet altında. 2013’de 237 kadın öldürüldü. 2014’ün ilk 10 ayında ise bu sayı 255’e yükseldi. Bunlardan 12 kadın, tehdit edildiği için koruma başvurusu yapmasına rağmen gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle hayatlarını kaybetti. Sadece Ekim ayında 29 kadının yaşam hakkı elinden alındı. Yine bu yıl güvencesiz çalışan 101 kadın, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.” dedi.

ÖRGÜTLÜ MÜCADELE VURGUSU

Özçakır son olarak şunları söyledi, “Dünyanın her tarafında kadınlar aynı haklar için aynı mücadeleyi veriyor. Baskının ve şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu, bu karşı duruşun dayanışma tuhuyla beslenmesi gerektiğini göstermek için her türlü şiddete karşı susmuyoruz. Bugün artık kabul edilemez boyutlara gelen kadın cinayetleri, güvencesiz çalışan kadınların iş cinayetleri, cinsel yönelimleri nedeniyle öldürülen bireyler, çocuk işçiler, çocuk gelinler, cinsel istismara uğrayan çocuklar olgusu; mücadelenin topyekün, örgütlü ve dayanışma içinde yapılması gerektiğini bizlere gösteriyor. Sevginin, huzurun, barışın ve insanca bir yaşamın yeşermesi için sesimizi daha da yükseltiyor ve diyoruz ki; ‘Kadınlar Yaşasın Diye, Yaşasın Kadınlar’ ”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir