MANİSA’DAKİ TÜRK FİRMALARI YABANCILARA KÖTÜ ÖRNEK OLUYOR!

22 Aralık 2014 Pazartesi, 14:37

Çelik-İş Ege Bölge Temsilcisi Erdoğan Daloğlu, Manisa’nın sendikalaşma bakımından Türkiye ortalamasının çok altında olduğunu ileri sürerek bu sorunun Türk firmalarından kaynaklandığını bildirdi. Daloğlu, Türk firmaları sendikalı işçi çalıştırmayınca yabancı yatırımcının da aynı taktiği uygulayarak sendikasız işçi çalıştırma mantığıyla hareket ettiğini söyledi.

Ferdi UZUN

Çelik-İş Ege Bölge Temsilcisi Erdoğan Daloğlu, Manisa’da sendikalı çalışan sayısının azlığından yakındı. Manisa’nın sendikalaşma bakımından Türkiye ortalamasının çok altında olduğunu ileri süren Daloğlu sorunun Türk firmalarından kaynaklandığını bildirdi. Daloğlu, Türk firmaları sendikalı işçi çalıştırmayınca yabancı yatırımcının da aynı taktiği uygulayarak sendikasız işçi çalıştırma mantığıyla hareket ettiğini söyledi. Daloğlu, Manisa’nın ilçelerinde sadece Turgutlu, Akhisar ve Alaşehir’deki fabrikalarda sendikalı işçilerin çalıştığını ifade etti. Manisa’da 70 binin üzerinde işçi statüsünde çalışan işçinin olduğunu açıklayan Daloğlu, bunların sadece 6-7 binin sendikalı olduğunu belirtti.

Büyük sorun Türk firmaları

Türk firmalarını eleştiren Daloğlu, “Manisa sendikalaşma açısından Türkiye ortalamasının çok altına olan bir şehirdir. Manisa’nın en büyük sorunu Türk firmalarıdır. Manisa’ya yatırım yapan yabancı firmalar kendi ülkelerinde sendikalı çalıştırdıkları halde Türkiye’ye geldiklerinde sendikalı işçi çalıştırmıyorlar. Çünkü bakıyorlar Türk firmaları sendikalı çalıştırmıyorlar. Onlar çalıştırmıyorsa biz neden çalıştıralım diyorlar. Ve Türkiye’ye geldiklerinde ilk işleri müdürlerini Türk çalışan yapıyorlar. Amaçları ise onların sendikasızlaştırmada daha başarılı olduklarıdır” dedi.

İşçiler de üzerine düşeni yapmıyor

Eleştiri oklarını işçilere de yönelten Daloğlu, “İşverenin yanında işçilerimizin de yanlışları var. Eğer işçi kardeşlerimiz gidip sendikalı olursa işveren karşısında daha da güçlü olacaktır. Eskiden noter olayı falan vardı ve uzun uğraşlar gerektiriyordu sendikalı olabilmek için. Fakat durum artık öyle değil. E-devlet olayı diye bir şey var. Şifreni alıp giriyorsun ve sendikalı olmak 10 dakikanı almıyor. Ama ne yazık ki bu bile işçi kardeşlerimize çok zor geliyor” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir