MANİSA’DA ZORUNLU KAMERA DAYATMASI KÖYLERE UZANDI

23 Aralık 2014 Salı, 13:48

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, esnafa kamera takma hadisesi ile ilgili konunun köylere kadar uzandığını ileri sürdü. CHP’li Ören, “Jandarma, kasaba ve köylerdeki esnaftan da kamera taktırmasını istemiş, taktırmayanlara cezai işlem uygulanacağını belirtmiştir. Manisa Valiliğinin yayınladığı genelgenin iptal edildiğine dair bir açıklama yapılmadığı için genelge hala yürürlüktedir” dedi. Ören, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya konuyla ilgili soru önergesi verdi.
Haber Merkezi
CHP’li Ören yaptığı açıklamada, “Manisa’da tüm esnafa zorunlu güvenlik kamerası taktırılması uygulaması baskısı, köylere ve kasabalara kadar uzanmıştır. Tartışmaların büyümesi üzerine Valilikten yapılan açıklamada “Manisalı esnafın can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik yapılan çalışmalar çerçevesinde, ekonomik gücü yeten esnafın işyerlerine kamera taktırması istenmiştir. İşyerlerine kamera taktırılmasını istiyoruz, ancak mecbur değil, uygulanan ve uygulanacak ceza da yok” denilse de Jandarma, kasaba ve köylerdeki esnaftan da kamera taktırmasını istemiş, taktırmayanlara cezai işlem uygulanacağını belirtmiştir. Manisa Valiliğinin yayınladığı genelgenin iptal edildiğine dair bir açıklama yapılmadığı için genelge hala yürürlüktedir” ifadelerine yer verdi.
Doğru bir yaklaşım değildir
Ören, “ Esnafın vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak, suç ve suçluyla mücadele devletin asli görevidir. Köy ve kasabalarda MOBESE sistemleri kurulacaksa bu işler Valilik ve Kaymakamlıklar tarafından yapılmalıdır. Manisa ve ilçelerde gücü yeten esnaf zaten güvenlik kamera sistemini kurmakta ve giderek de yaygınlaşmaktadır. Ancak bunun zorunlu hale getirilmesi, köy ve kasabaların da buna dahil edilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Manisa esnafının sorunlarını dile getirmek amacıyla konuyu Meclis gündemine getirerek kamera dayatmasından vazgeçilmesini istedim. Soru önergemde, Manisa esnafının zorunlu olarak kuracağı kamera güvenlik sistemi masraflarının Belediyeler veya kaymakamlıklar tarafından karşılanması konusunda ne yapılacağını sordum” diye konuştu.
Tavsiye niteliğinde olması sağlanmalıdır
Ören son olarak şunları söyledi: “Köy ve kasaba esnafı dediğimiz genellikle bakkal, kahvehane ve küçük lokantalardır. Bu esnaf kesiminin faaliyetini, kâr amacı gütmeyen “kamu hizmeti” olarak düşünmek gerekmektedir. En basit bir kamera sisteminin maliyeti 500 lirayı geçmektedir. Köy ve kasaba esnafının daha fazla desteklenmesi gerekirken, bunlara ek külfet getirilmesi dükkanların kapanmasına neden olacaktır. Bu nedenle, Valilik güvenlik kamera sistemi kurulmasına ilişkin genelgesini yeniden düzenleyerek, tavsiye niteliğinde olması sağlanmalıdır. Devletin kendi yapması gereken işlerin baskıyla vatandaşın sırtına yüklenmesi uygulamasında vazgeçilmelidir. Eğer kamera takılacaksa masraflar belediyeler ve ya kaymakamlıklar tarafından karşılanmalıdır.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir