MANİSA’DA ŞİMDİ DE 5 BİN KİŞİLİK MÜLTECİ KAMPI KURULUYOR

30 Mart 2016 Çarşamba, 13:21

Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Kerem  Kınık, sığınmacıların insani şartlarda konaklatılması ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla  Manisa‘da 5 bin kişilik kamp kurulmasına yönelik çalışma yürütüldüğünü bildirdi.

Kınık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Kızılayının,  Suriye insani yardım operasyonunu yaklaşık 5 yıldır sürdürdüğünü,  Türkiye’ye gelen sığınmacılara yardım elini uzattığını söyledi.

Türkiye ve AB arasında sığınmacı krizi konusunda mutabakata varıldığına işaret eden  Kınık, “Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bu anlamda, AB’den ülkemize geri gönderilme statüsünde olan mülteciler ve kaçak göçmenlerin tespitiyle ilgili  Yunanistan’da birtakım faaliyetler yürüttü.” diye konuştu.

Kınık, “Sığınmacıların ülkemizde insani şartlarda konaklatılması ve ihtiyaçlarının karşılanması anlamında  Manisa’da 5 bin kişilik kamp kurulmasına yönelik çalışmaları yürütüyoruz.  Kızılay olarak, özellikle bu geçiş dönemindeki geri gönderilecek mültecilere yönelik hizmetlerle ilgili Göç İdaresi ile birlikte çalışıyoruz.” dedi.

Türkiye’de 22 kamp bulunduğunu dile getiren  Kınık, şöyle devam etti:

“Bu kamplarda 250 bin Suriyeli yaşıyor. Buradaki insanlara yönelik  Kızılaykartlarımız var. Bu kartlarla 310 milyon lira gibi bir maddi destek sağladık. Kamp dışındakilere de bu anlamda desteklerimiz devam ediyor. Son dönemlerde açtığımız toplum merkezlerinde, mülteci kardeşlerimizin uyum problemlerini çözmeye çalışıyoruz. Ayrıca  Suriye içinde desteklediğimiz kamplar da var.  Suriye’deki 500-600 bin civarında mağdura destek veriyoruz.”

“Dünyanın neresinde mazlum varsa  Kızılay orada”

Türk Kızılayının 150 ülkede faaliyet gösterdiğini, nerede mazlum varsa ona yardım eli uzattığını vurgulayan  Kınık, özellikle  Somali,  Pakistan,  Bangladeş,  Yemen ve  Filistin gibi ülkelerde çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Kınık, “Yemen’e insani yardım gemimiz yardım götürdü. İki veya üç haftaya kadar  Somali’ye 10 bin tonluk un sevkiyatımız olacak. Özellikle insani yardım ve afet temelli çalışmalarımız yurt dışında devam edecek.” ifadelerini kullandı.

“Kan ürünlerinde dışa bağımlılığımız sona erecek”

Kan bağışı çalışmalarına değinen  Kınık,  Türkiye’nin kan sarfiyatının yıllık 2,4 milyon ünite olduğunu anlattı.

Yıl sonu itibarıyla 2,1 milyon ünite kan toplamayı hedeflediklerini belirten  Kınık, “Şu an bu üniteleri topluyoruz.  Türkiye kendi kan ihtiyacını kendi gideren bir ülke. Bu anlamda da ilk sıradadır. 2017 sonuna kadar Plazma Fraksinasyon Fabrikası kurulumuna öncülük edeceğiz. Bu, kan ürünlerinde dışa bağımlılığımızı tamamen bitirecek. Her yıl ödediğimiz yaklaşık 1 milyar liranın kalmasını sağlayacak.” dedi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir