MANİSA’DA İLGİNÇ PROTESTO!

01 Nisan 2016 Cuma, 18:50

MANİSA’da kurumsal bir digital platformun bayiliğini yapan Nurullah Aksöz’ün, kaybettiğini ileri sürdüğü vergi defterleri başına iş açtı. Vergi defterlerini beyan edemediği için 5 milyon lira ceza kesilen ve mal varlıklarına haciz konulan Aksöz, şirketine ait dört otomobilini önlerine siyah çelenk koyup vergi dairesinin önüne çekerek protestoda bulundu. Aksöz’ün haczine karar verilen otomobilleri yediemin otoparkına çekildi.

Manisa’da 11 yıldır bayilik yapan Nurullah Aksöz’e maliyenin istediği 2011, 2012 ve 2103 yıllarına ait vergi defterlerini beyan edemeyince Manisa Vergi Daire tarafından geçen 18 Mart’ta 5 milyon lira ceza kesildi. Aksöz’ün şirketine, banka hesaplarına ve mal varlıklarına haciz konuldu. Şirketine ait otomobillere de haciz konulup, yakalama kararı çıkartıldı.

Bu cezayı o dönemlere ait defterlerini kaybettiği için yediğini belirten Aksöz, hacizler nedeniyle hareket kabiliyetinin kalmadığını, ticari itibarının sarsıldığını, insan içine çıkacak yüzü kalmadığını belirterek, tepkisini ilginç bir eylemle gösterdi. Şirketine ait üzerinde haciz kararı bulunan dört otomobilinin ön kaputuna siyah çelenk koyup, ön camına da haciz kararını yapıştırdıktan sonra Manisa Vergi Dairesi önüne çeken Aksöz, ardından da polisi arayıp ihbar etti. Nurullah Aksöz, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“2014 yılı Aralık ayında vergi defterlerim istendiğinde, kaybettiğimi fark ettim. Vergi Dairesi’ne geldim, ne yapmam gerektiğini sordum. Gereken neyse yapmaya hazır olduğumu belirttim. Dijital verilerim istendi. Dijital verilerim müfettişe gönderildi. Denetim Başkanlığı’na da çıktım. Bana, ‘Senin evraklarına biz ulaşırız. Rahat ol’ dediler. 8-10 bin lira civarında cezası olan bir durum olduğunu belirttiler. Ancak 5 milyon liralık ceza geldi. Vergi borcum nedeniyle böyle bir karar alınmış. Böyle bir cezanın yanlışlıkla yazıldığını düşünüyorum. Ceza olarak istenen 5 milyon lirayı ömrüm boyunca ne gördüm, ne de kazandım. Kimse bu cezayı ödeyemez. Bana ‘Bu dosyadan bir şey çıkmaz’ diyen görevlilerimle dosyama bakan müfettişin araştırılmasını istiyorum. Savcılığa bu konuda suç duyurusunda da bulunacağım.”

Aksöz’ün ihbarı üzerine olay yerine gelen polis ekipleri gerekli işlemleri yaparak hacizli otomobilleri yediemin otoparkına çekti.

“USULSÜZ CEZA KESİLDİĞİ DOĞRU DEĞİL”

Manisa Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Nurullah Aksöz, mükellefimizdir. Eylem yapmak en doğal hakkıdır. Vergi Dairesi Başkanı olarak bizim vergi ile ilgili yapılan uygulamalarda hukuki bir altyapı vardır. Usulsüz ceza kesildi gibi ifadeler doğru değildir. Mükellefle ilgili yapılan vergi incelemesi sonucunda rapor yazılmış. Bu bizim için bir talimattır. Vergi İdaresi bunun gereğini yapmak zorundadır. Ancak mükellefe tanınan hukuki haklar vardır. Yargıya gidebilir. Bu hakları kullandığı takdirde, idare verilen karara uymak zorundadır. Denetimi, incelemeyi yapan biz değiliz. Yazılmış bazı raporlar, işlemler var” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir