MANİSA’DA BİR KİŞİ BİLE BAŞVURMADI!

20 Kasım 2014 Perşembe, 18:39

Hukuk uyuşmazlıklarında alternatif çözüm yolu olarak hayata geçirilen ve kanunda ‘Arabuluculuk’ olarak bilinen arabuluculara Manisa’da hiç kimse başvurmadı. Manisa Baro Başkanı Zeynel Balkız, arabuluculuğun Manisa’da yeterince tanıtımının yapılmadığı için vatandaşın konu hakkında bilgisiz olduğunu söyledi.

Ferdi UZUN

Manisa’da Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından sertifikalarını alan ve yaklaşık bir yıldır hizmet veren 53 arabulucuya hiçbir Manisalı başvurmadı. Konu hakkında açıklama yapan Manisa Baro Başkanı Zeynel Balkız, “Arabuluculuk; tarafların içinde bulundukları uyuşmazlığı tarafsız bir üçüncü kişi yardımı ile mahkemeye gitmeden ya da mahkeme yönlendirmesiyle çözmelerinde kullanabilecekleri en etkin yöntemdir. Manisa’da da bu yöntemin tanıtımı ne yazık ki yeterince yapılmadığından vatandaşlar bilgisiz kaldı” dedi.

Halk yeterince anlamış değil

Manisa’da arabuluculuğa hiç kimsenin başvurmadığını belirten Başkan Balkız, “Bunun sebebini biz de düşünüyoruz. Bir alt yapı eksikliği var. Arabuluculuğun faydası halkımıza yeterince anlatılmış değil. Bu bir Adalet Bakanlığı projesi. Bakanlık bu projeyi uygularken Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu gibi geniş halk kitle örgütleriyle iş birliği yapacaktı. Manisa’da bu olay yeterince yapılamadı. Hatta biz Arabuluculuk Daire Başkanlığı’na müracaat ederek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile beraber Manisa’da geniş çaplı bir tanıtıp kampanyası yürütelim dedik. O kampanyaya Adalet Bakanlığı söz verdi ama henüz gerçekleşemedi” diye konuştu.

Toplantı yapılacak

Yılbaşından sonra bu konuyla ilgili gerekli toplantıların yapılacağının altını çizen Balkız, “Bu daha çok hukuki itilaflarla alacak-verecek ve ticari itilaflarda geçerli olan bir durum. Onun için böyle bir toplantının faydalı olabileceğini düşünüyorum. Tanıtım eksikliği var. Halkın bilgilendirilmesi için televizyonda kamu spotları yayınlanacaktı. Kamu spotları da yayınlanamadığı için vatandaş henüz böyle bir müessesenin varlığından haberdar değil” şeklinde konuştu.

Ortak tanıtım yapılmalı

Sadece Baro olarak konuyla ilgili tanıtımın yapılmasının doğru olmayacağına dikkat çeken Balkız, “Baronun bunu tek başına yapması ticari anlamda serbest rekabet kapsamında Baro’nun ilkelerine uygun düşmez. O bakımdan tanıtımını tek başımıza yapmamız uygun düşmeyebilir. Bunu hizmet sunacak bir sivili toplum örgütüyle birlikte yapmak daha faydalı olacaktır. Vatandaş iyi bilmediği bir alternatif çözüm yolunu öğrenirse ancak bir tercih yapabilir” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir