MANİSA CHP’Lİ VEKİLLER DERSİM OLAYLARI İÇİN NE DEDİ!

29 Kasım 2014 Cumartesi, 15:56

CHP Manisa Milletvekilleri Hasan Ören, Özgür Özel ve Sakine Öz, Dersim Olayları ile ilgili herhangi bir partinin özür dilemesinin söz konusu olmadığını belirtirken Hasan Ören’in bir yorumu HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Hepiniz ordaydınız be” sözlerini hatırlattı. Ören, “O döneme baktığımızda bugün mevcut partilerin çoğu o dönem içerisindedir. Celal Bayar da Adnan Menderes de hepsi oradaydı” dedi.

CHP Manisa Milletvekilleri Hasan Ören, Özgür Özel ve Sakine Öz, gündemden düşmeyen Dersim Olayları’yla ilgili açıklamalarda bulundu. Vekiller ayrıca CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Dersim özrü konusuna da değindi. 3 vekil de Dersim Olayları ile ilgili herhangi bir partinin özür dilemesinin söz konusu olmadığını belirtirken Hasan Ören’in bir yorumu HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Ulan hepiniz ordaydınız be” sözlerini hatırlattı. Ören, “O döneme baktığımızda bugün mevcut partilerin çoğu o dönem içerisindedir. Celal Bayar da Adnan Menderes de hepsi ordaydı” dedi.

“Çok basit bir iş”

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, “Tarihçilerin yapacağı bir şeydir bu. O döneme baktığımızda bugün mevcut partilerin çoğu o dönem içerisindedir. Celal Bayar da Adnan Menderes de hepsi oradaydı. AK Parti burada nemalanmaya çalışacağına kurar bir araştırma komisyonu bununla ilgili de verirler oraya görevlileri, bütün arşivler açılır özrü dileyecekse devlet diler. Siyasi partilerin özür dilemesi bir şeyi ifade etmiyor. Olayın olduğu zaman başka bir parti var mı? Bu tek parti döneminde de bugün eleştirenlerin babaları dedeleri bu parti içinde değilmiş mi? Şimdi kalkıp buradan nemalanmaya çalışarak 17 Aralık’ı, Soma’yı, Yırca’yı Çaldağı’nı unutturma çabası içine girmek boşunadır. Bu halkın bunu yiyeceğini artık sanmıyorum” dedi.

“Roboski için de özür dilensin”

Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu’nun Dersim Olayları için özür dilemesini yersiz bulan Ören, “Onun öyle bir hakkı söz konusu değildir. Böyle bir şey olacaksa bunu yapan genel başkan olur. CHP’nin temsili genel başkandır. Bununla ilgili hiçbir partinin bireysel özür dileme gibi bir şeyi söz konusu olamaz. O zaman Roboski’de yaşananlarla ilgili şimdiki cumhurbaşkanı çıksın desin ki: Roboski’de emri veren bendim. Onlarca çocuğun bombalanarak öldürülmesinde suçlu bendim desin ve özür dilesin” diye konuştu.

“Tuncelili birini genel başkan yaptık”

CHP’li Özgür Özel, CHP olarak kendi iç vicdani hesaplaşmalarını yaptıklarını belirterek, “O dönem kuruluşun ve kurtuluşun dönemidir. Bugün iktidar partisi tarafından CHP’nin suçlanması tamamen ahlaksızca bir yaklaşımdır. Erdoğan’ın çok savunduğu Adnan Menderes de o zamanki CHP’nin içinde var. Bunun yanında Celal Bayar da var. Hatta Celal Bayar Dersim olayları içerisinde daha etkili bir görevdedir. Geçmişteki bir acıdan dolayı üzüntü dilenecekse bunu partiler değil devletler diler. CHP, Tuncelili birini genel başkan yaparak kendi iç vicdani hesaplaşmasını yapmıştır” şeklinde konuştu.

“Tunceli’de yüzde 70 oy alıyoruz”

Özel, “AK Partililere sormak lazım: Siz bir Tunceliliyi, vali yapıyor musunuz, kaymakam yapıyor musunuz, emniyet müdürü yapıyor musunuz, şube müdürü yapıyor musunuz? Biz Dersimli ailenin bir çocuğunu genel başkan yapmışız kim bizden ne özrü bekliyor. Biz Tunceli’de yüzde 70 oy alıyoruz. Bize bu kadar oy veren halkın bizle bir sorunu yoktur. Canlı yayındaki kendi tasarrufudur” dedi.

“AK Parti tarafından şişirilmiş bir gündemdir”

CHP’nin Alevi kökenli milletvekili Sakine Öz ise “Siyasetçilerin tarihçilerin konuşması gerekir. Bu konuyu gündemde tutmayı doğru bulmuyorum. Ülkemizin kuruluş aşamasında yaşanmış bir olaydır. İktidar partisi istiyorsa arşivleri tarihçilere incelettirir. Konu üzerinde bilip bilmeyen herkesin yorum yapmasına gerek yoktur. Tarihçiler inceleyip karar verme düşüncesindeyim. Bu AK Parti tarafından şişirilmiş bir gündemdir. İktidar kendi yolsuzluğunu örtmek için böyle bir çalışma içerisine girmiştir” diye konuştu.

Demirtaş ne demişti?

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Dersim katliamı için ‘Sen yaptın sen yaptın diyerek birbirlerini suçluyorlar. Hepiniz oradaydınız be!” demişti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir