İŞTE MANİSA’DA UYUŞTURUCU TRAFİĞİ!

29 Nisan 2015 Çarşamba, 20:19

Manisa’da uyuşturucu ile etkin mücadele edilmesi amacıyla Vali Yardımcısı Baha Başçelik Başkanlığında ‘İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu’ toplantısı yapıldı. Manisa Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, uyuşturucu trafiğinin en çok döndüğü yerlerin Akhisar, Turgutlu ve Salihli olduğunu açıkladı.

45 HABER MERKEZİ

MANİSA Polisevi’nde gerçekleştirilen toplantıda, bir önceki toplantıda alınan kararlar gözden geçirilerek, uyuşturucu ile mücadele konuları değerlendirilip, uyuşturucu Koordinasyon Kurulunun il genelinde uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile ilgili yaptığı çalışmalar masaya yatırıldı. Halk Sağlığı İl Müdürlüğü sekretaryasında yapılan ‘İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu’ toplantısına Vali Yardımcısı Baha Başçelik’in yanı sıra Manisa’daki çoğu idari amir ve sivil toplum kuruluşu başkanları da yer aldı.
“BİZİM İŞİMİZ SUÇLULARI YAKALAMAKTIR”
Manisa Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, il genelinde uyuşturucu trafiğinin en çok döndüğü yerleri açıklayarak, uyuşturucu ile mücadele çalışmalarına Manisa’nın 17 ilçesinde devam edildiğini söyledi. Ceren konuşmasında, “Yakalanmanın en çok olarak görüldüğü yerler Akhisar, Turgutlu ve Salihli bölgeleridir. Bu ilçelerde kaçakçılık grup ekipleri kurduk ve mücadelemiz devam ediyor. Sadece bu ilçelerde değil Manisa’nın genelinde uyuşturucu ile mücadelemiz sürüyor. Yakalamaları daha yoğun bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu eğitim ve bilgilendirme sekretaryasının bizden alınıp Halk Sağlığı müdürlüğüne verilmesi bizden büyük bir yük aldı. Polisler asli görevlerine, yani suçluyu yakalamaya başladı. Bizim işimiz uyuşturucu satıcılarını yakalayıp, adli makamlara teslim etmektir” diye konuştu.

“EĞİTİMCİLER RAHATSIZ”
İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, uyuşturucu kullanma yaşının giderek düştüğünü belirterek eğitim camiasının bu konudan rahatsız olduğunu açıkladı Dernekbaş, Türkiye genelinde uyuşturucu ile mücadele noktasında Milli Seferberlik ilan edilmesi gerektiğini dile getirerek şu şekilde konuştu:
“Uyuşturucu ile mücadele için milli bir seferberlik ilan edilmesi gerekiyor. Her geçen gün uyuşturucu kullananların sayısı artıyor. Bu artış da uyuşturucu kullanma yaşının aşağılara düşmesine neden oluyor. Öğrencilerin uyuşturucu kullanmalarına tanık oluyoruz. Bu konudan rahatsızlık duyuyoruz. Öğretmenlerimizi, sentetik esrar hakkında bilgilendirmek, sentetik esrardan öğrencileri uzak tutmak ve kötülüklerini anlatmak adına seminer verdik. Okullarımızda uyuşturucu ile mücadele konusunda çalışmalar yaptık ve daha birçok çalışma yapacağız. Ailelerden uyuşturucu ile mücadelede destek bekliyoruz. Çocuğunun uyuşturucu kullandığını bildirdiğimiz aileler bu durumu kendi çocuklarına konduramıyorlar. Tüm kurum ve kuruluşlar olarak ciddi tedbirler almamız lazım.”

EN FAZLA HASTALAR ŞU İLLERDEN;
Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ahmet Ayer ise hastaneye en fazla hasta gönderen illerin sırasıyla İzmir, Antalya ve Manisa olduğunu söyledi.

“ASKERLER SAĞLIK KONUSUNDA ÇARESİZ”
Garnizon Komutanlığı temsilcisi Alay Komutanı Şefik Güvenç, acemi erlerde uyuşturucu krizi vakalarına rastladıklarını dile getirerek, en büyük yardımcılarının Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi olduğunu dile getirdi. Güvenç konuşmasında, “Biz, Türkiye’nin birçok bölgesinden gelen Mehmetçikleri ağırlıyoruz ve temel eğitimlerini veriyoruz. Bu temel eğitim 3 hafta sürüyor. Madde bağımlısı askerler bu süre içerisinde yoksunluk krizine girebiliyorlar. Bu gibi noktalarda bizim en büyük yardımcımız ve kalemiz Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ndeki değerli hekimlerimizdir. Bizim amacımız Mehmetçiklere vatan sevgisini aşılamak ve onları ülkemize faydalı bir birey olarak yetiştirmektir. Sağlık ile ilgili konularda çaresiz kalıyoruz” ifadelerini kullanırken İl Sağlık Müdürü Metin Kaplan ise şehre yapılacak 2 büyük hastaneyi hatırlatarak önümüzdeki yıllarda Manisa’ya bin 200 ile bin 500 yatak kapasiteli bir sağlık kampüsü yapacaklarını müjdeledi.

UYUŞTURUCUYA KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ
Toplantı sonunda Vali Yardımcısı Baha Başçelik, masaya yatırılan konular hakkında notlar aldı. Vali Yardımcısı Baha Başçelik uyuşturucu ile mücadelenin önemine değinerek toplantıyı şu sözleriyle sonlandırdı: “Uyuşturucu ile mücadele bizim için çok önemli. Hep birlikte çalışarak bu konunun üstüne gideceğiz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.