İŞTE CHP İL BİNASINDA YAPILAN O TOPLANTININ TÜM DETAYLARI!

14 Kasım 2014 Cuma, 20:16

Geçtiğimiz günlerde CHP’li vekiller, ilçe başkanları ve il başkanın katıldığı toplantıda, CHP İl Başkanı Cahit Kaplan’ın milletvekili olacak adaylardan “Manisa’da kontenjan kullanılırsa adaylıktan çekilmeleri konusunda bir taahhüt alacağız” şeklindeki konuşmalarını ilçe başkanları kabul etmedi. Toplantı hakkında bilgi beren CHP’li vekil Özgür Özel, “Taahhütnamenin doğru olmayacağı yönünde karar alındı. Yazılı bir metnin genel merkeze tavır alınacağı şeklinde bir görüşü doğurabileceğinden taahhütname kabul edilmedi” dedi.

Ferdi UZUN

45 HABER’e özel açıklamalarda bulunan CHP Parti Meclis Üyesi Manisa Milletvekili Özgür Özel, milletvekilleri, ilçe başkanları ve il başkanlığının katılımıyla geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen toplantının içeriği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özel, CHP İl Başkanı Cahit Kaplan’ın milletvekili olacak adaylardan “Manisa’da kontenjan kullanılırsa adaylıktan çekilmeleri konusunda bir taahhüt alacağız” şeklindeki konuşmalarını ilçe başkanlarının kabul etmediğini söyledi.

Tüm üyeler oy kullanacak

CHP’li Özel, “Toplantımızda ilk önce Antalya’da yaptığımız kampı değerlendirdik. Partimizin önümüzdeki dönem seçim stratejisini konuştuk. Genel merkezimizin hazırlayacağı seçim beyannamesine katkı sunmak için de bir organizasyon planı hazırladık. Toplantıda Manisa’da ön seçim yapılması konusunda tam bir mütabakat sağlandı. Sadece delegelerin değil aynı zamanda üyelerinde oy kullanacağı bir ön seçim oluşturulacak” dedi

Taahhütname konuşuldu

Daha önce basına yansıyan “Eğer kontenjan koyulursa hiçbir milletvekilinin aday olmayacağı ve bu konuda taahhütname ” alınacağı konusunun da görüşüldüğünü belirten Özel, “Bu konuda hiçbir ilçe başkanımız bu konuda olur kararı vermedi. Toplantıya katılan bütün ilçe başkanları, milletvekili olacak kişilerin kendi kararı olduğunu, herhangi bir taahhüt imzalama zorunda olmadığı görüşündeydiler. Taahhütname yerine il başkanı, milletvekilleri ve parti meclisi üyesi tarafından yetkili kurullara iletilerek Manisa’da kontenjansız bir ön seçimin yapılmasının yeterli olduğunu görüştük” diye konuştu.

Yanlış algı yaratıldı

Özel son olarak şunları söyledi: “Taahhütname gibi bir olay içerisine girilmemesini aksi takdirde basına ultimasyon olarak yansıyan kısmın partiye zarar vereceğini görüştük. Taahhütnamenin doğru olmayacağını konuştuk. Zaten toplantı sonrasında da böyle bir karar da alınmadı. Basına yansıyan kısmıyla sanki bu konuyla genel merkez ile Manisa teşkilatı arasında bir sorun olduğu. Ön seçimin bazılarının isteyip bazılarının istemediği gibi bir algı yaratıldı. Bu yanlış bir durumdu. İlçe başkanlarımız yazılı bir metnin genel merkeze bir tavır alınacağı düşüncesinde olarak bu görüşü kabul etmediler. Zaten Genel merkez Manisa nasıl bir şey istiyorsa onu uygulayacağız diyor.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir