İŞSİZ VE İŞVEREN BU FUARDA BULUŞTU

20 Kasım 2014 Perşembe, 16:58

MANİSA’da bu yıl 7’incisi düzenlenen İstihdam ve Eğitimde Buluşma Günleri Fuarı, işverenlerle işsizleri buluşturdu. 93 firma, fuarda iş başvurularını aldı.

Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından Büyükşehir Belediyesi Fuar Alanı’nda düzenlenen fuarın açılışına Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, MHP Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu, Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Prof.Dr. Mehmet Pakdemirli, daire müdürleri, firmalar ve öğrenciler katıldı. Fuarın açılış konuşmasını yapan Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, işsizliğin sadece Türkiye’nin değil, tüm ülkelerin genel sorunu olduğunu söyledi. Uzunkaya, son 10 yıl içerisinde yapılan refomlar ile Türkiye’deki işsizlik oranlarının düştüğünü belirtip, “Ülkemizde son yıllarda işsizliğin önlenmesi amacıyla istihdama yönelik bir çok çalışma yapıldı. Son yıllarda iş gücüne katılma oranında önemli yükselmeler kaydettik. 2014 yılının ilk 10 ayında Türkiye genelinde 750 bin işsizimizi işe yerleştirdik. 10 ayda 340 bin işyerini gezerken, 1 milyon 430 bin iş gücü talebi aldık” dedi.

“İŞVEREN NİTELİKLİ İŞGÜCÜ İSTİYOR”

Uzunkaya, iş piyasasında en önemli sorunun nitelikli işçi bulmak olduğunun da altını çizerek, “İşveren artık nitelikli iş gücü arıyor. Bu yönde de kurumuza farklı taleplerde bulunuyor. Bu talepleri karşılayabilmek için mesleki eğitim kursları açıyoruz. 2014 yılının 10 aylık sürecinde mesleki eğitim kurslarına katılan 326 bin vatandaşımız meslek sahibi olmuştur. Hedefimiz mesleki eğitim kurslarıyla her yıl 400 bin vatandaşımızı iş sahibi yapmak. Şu an iş gücü piyasasından makine dikiş, plastik enjeksiyon, gaz altı kaynakçılığı gibi dallarda yoğun iş talebi var” diye konuştu. Uzunkaya, işsizlik oranını daha aşağı seviyeler çekebilmek için kurumun büyük bir titizlikle çalıştıklarının altını çizerek, “Türkiye’de işsizlikle ilgili olarak olumsuz tablo çizmeye kalkıyorlar. Ancak bu yanlış bir söylemdir. İş gücü talebinin artışında, iş yerleşmelerindeki artış Türkiye’deki işsizliğin gerçeklerini ortaya koymaktadır” diye konuştu.

Vali Erdoğan Bektaş da 7 yıldır düzenlenen fuarın iş gücü piyasasına önemli bir katkısını olduğunu belirtip, “İşveren ve işçi yüzyüze gelip, karşılıklı olarak görüşme imkanı buluyor. İşçi hem kendisine uygun işe başvuruyor, işverende kendisine uygun işçiyi seçiyor” dedi.

PLAKET VERİLDİ

Konuşmaların ardından Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından en çok istihdam, özürlü ve kadın istihdamı ile en fazla işbaşı eğitim programı düzenleyen firmalara teşekkür plaketi verildi. En çok istihdam sağlayan Vestel A.Ş. adına İş Alım Yöneticisi Gümseli Erdoğan, Keskinoğlu Tavukçuluk adına Personel Müdürü Kürşat Sezer ve Teleset Grup adına Fabrika Müdürü Ergenç İneler plaketlerini Vali Bektaş’ın elinden aldı. Plaketlerin dağıtılmasının ardından fuarın açılış kurdelası Vali Erdoğan Bektaş ve beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte kesildi.

Daha sonra Vali Bektaş ve ziyaretçiler fuara kmatılan firmaların standlarını tek tek gezip, bilgi aldı.

Fuara yoğun ilgi gösteren lise son sınıf öğrencileri önümüzdeki yıl çalışmak istedikleri iş yerlerine iş başvurusunda bulundu. Fuarda en çok ilgiyi Vestel A.Ş.’nin standı gördü. İki gün açık olacak fuarı 30 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

issiz-ve-isveren-bu-fuarda-bulustu_3822_dhaphoto1 - Kopya_1024x683 issiz-ve-isveren-bu-fuarda-bulustu_3822_dhaphoto2 - Kopya_1024x683 issiz-ve-isveren-bu-fuarda-bulustu_3822_dhaphoto3 - Kopya_1024x683 issiz-ve-isveren-bu-fuarda-bulustu_3822_dhaphoto4 - Kopya_1024x683 issiz-ve-isveren-bu-fuarda-bulustu_3822_dhaphoto5 - Kopya_1024x683 issiz-ve-isveren-bu-fuarda-bulustu_3822_dhaphoto8 - Kopya_1024x683

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir