İŞ KAZALARINI KINADILAR

17 Aralık 2014 Çarşamba, 15:58

NSAN Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Başkanı Gurbet Uçar, siyasi iktidarın ülkeyi ucuz iş gücü ve düşük maliyetli üretim diyarı haline getirme politikaları uyguladığını, bunların insanları nasıl bir felakete sürüklediğinin her iş kazasında ortaya çıktığını söyledi.

İHD İzmir Şubesi, İnsan Hakları Haftası kapsamında son etkinliğini, geçen 13 Mayıs’ta  kömür ocağı faciasında 301 madencinin yaşamını yitirdiği Manisa’nın Soma İlçesi’nde  yaptı. Soma Kaymakamlığı önünde toplanan grup adına basın açıklamasını İHD İzmir Şube Başkanı Gurbet Uçar okudu. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilişinin 66’ncı yıldönümü olduğuna dikkati çeken Uçar, buna karşın günümüzde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde yer alan hak ve özgürlüklere dayalı uluslararası bir düzenin hala kurulamadığını söyledi.

’11 AYDA BİN 723 İŞÇİ ÖLDÜ’ 

İnsan Hakları Haftası sebebiyle Türkiye’nin insan hakları ihlalleri konusundaki karnesini açıkladıklarını da kaydeden Uçar şöyle konuştu:

“2014 yılında da esnek üretim, güvencesiz çalışma, taşeronlaştırma ve performans gibi uygulamalar yoluyla emekçilerin ağır ve acımasız çalışma koşulları devam etmiştir. Özellikle esnek çalışma modeli İle birlikte getirilen ‘bireysel sözleşme’ modeli de modern köleliğin aldığı son biçimdir. Ancak 2014 yılı özellikle madenlerde yaşanan toplu iş cinayetleriyle tarihe geçecek kara bir yıl olmuştur. İş kazalarının hemen hepsi kaza değil, önlenebilir insan eliyle yaratılmış cinayetlerdir. İşyerini güvenli bir çalışma ortamı haline getirmek için yapılması gerekenler, üretim maliyetini düşürmek için yapılmamakta ve devlet tarafından yeterli biçimde denetlenmemektedir. Siyasi iktidarın ülkemizi ucuz iş gücü ve düşük maliyetli üretim diyarı haline getirme politikalarının insanlarımızı nasıl bir felakete sürüklediği her iş cinayeti ile ortaya çıkmaktadır. İş cinayetleri dünya sıralamasında Türkiye ön sıralarda yer almaktadır. 2014 yılının ilk 11 ayında tüm iş alanlarında bin 723 işçi yaşamını yitirmiştir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir