İKİ KİŞİ DE ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

14 Kasım 2015 Cumartesi, 16:40

Manisa’da, ‘paralel devlet yapılanması’ ve ‘Fethullahçı Terör Örgütü’ (FETÖ) iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında sonradan polise teslim olan Avukat A.E. ile mühendis M.S. bugün öğlende işlemlerinin tamamlanmasıyla adliyeye sevk edildi. Valiliğin başörtülü kadınlara takılan kelepçeyle ilgili yaptığı açıklama sonrası ‘ayrımcılık’ eleştirilene hedef olan operasyonun 1 numaralı ismi Fethullah Gülen ve şüphelilerin kendi içlerinde ‘Manisa İmamı’ olarak adlandırıldığı öne sürülen A.Ş. ile birlikte 5 kişinin daha arandığı belirtildi.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde yaklaşık bir yıldır sürdürüldüğü belirtilen ‘paralel devlet yapılanması’ ve ‘Fethullahçı Terör Örgütü’ (FETÖ) soruşturması kapsamında, geçen salı gecesi kentteki 35 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Ülke genelinde yürütülen soruşturmalarda olduğu gibi bu operasyonda da 1 numaralı zanlı Fethullah Gülen olarak yer aldı. Operasyonlarda ilk olarak 25 kişi gözaltına alındı. Bir gün sonra ise kuyumcu R.K. gözaltına alındı. Gözaltına asıyısı 26’ya çıktı. Aralarında doktor, avukat, işadamı, eğitimci, müteahhit gibi çeşitli meslek gruplarından kişilerin bulunduğu zanlılardan bir bankada özel güvenlik görevlisi M.H.E. ile aynı yerde operasyon sorumlusu K.E. ve banka çalışanı A.M.B. savcılık talimatıyla emniyetten serbest kaldı. Gözaltındaki kişi sayısı böylelikle 23’e düştü. Olayla ilgili aranan A.E ve M.S. de dün teslim olunca gözaltı sayısı 25’ye yükseldi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından son olarak teslim olan A.E ve M.S.’nin hariçindeki 23 zanlı adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden L.S.Y. savcılıktaki ifadesinin ardından serbest kaldı. Adliyeye sevk edilen 22 zanlıdan Sulh Ceza Hakimliği’nde yaklaşık 20 saat süren duruşmada Mehmet K., öğretmen Yüksel A. ve kuyumcu Recep K., ‘Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etme’, ‘silahlı terör örgütüne üye olma, yönetme’, ‘terörizmi finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet’ suçlamalarıyla tutuklandı.

12’Sİ ALTI KONTROLLE 19 ZANLI SERBEST

F.E., F.A., F.U., H.G.O., H.Ç., M.E., M.H., M.Y., M.Ç., Ş.A., Ö.Y. ve Ö.Y.nin aralarında bulunduğu 12 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Şüphelilerin 15 günde bir evlerine en yakın karakollara giderek imza vereceği belirtildi. Şüphelilerden T.A.A., E.H., T.Z., M.D., R.Ü., S.A. ve V.İ. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.

GÜLEN VE ‘MANİSA İMAMI’YLA BİRLİKTE 5 ARANAN VAR

Operasyonun 1 numaralı ismi Fethullah Gülen ve şüphelilerin kendi içlerinde ‘Manisa İmamı’ olarak adlandırıldığı öne sürülen özel bir eğitim kurumunda eğitim koordinatörü olan A.Ş. ile birlikte halıcılık sektöründa faaliyet gösteren M.D., kuyumcu İ.A.nın ve H.T.K.’nin arandığı kaydedildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir