HASTANELER DEPREME HAZIR HALE GELİYOR

17 Kasım 2014 Pazartesi, 13:05

Manisa Sağlık Müdürlüğü, birinci derece deprem bölgesinde yer alan ilimizde, olası bir depreme karşı tedbirlerini almaya devam ediyor.

Yapılan araştırmalara göre depremlerde yaralanmaların %50’sinin, ölümlerin ise %3’ünün yapısal olmayan unsurlardan kaynaklanmasından yola çıkan Sağlık Müdürlüğü, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen teknik destek projesi ile, deprem sonrası en çok ihtiyaç duyulan kamu alanları olan hastanelerde, Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılmasına yönelik temel ve eğitici eğitimini gerçekleştirdi. Söz konusu proje çerçevesinde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nde görevli Doç.Dr.Gülüm TANIRCAN ve Jeofizik Yüksek Mühendisi Seyhun PÜSKÜLCÜ tarafından ilimizdeki tüm hastane idarecilerine YOTA Temel Eğitimi, hastanelerde görev yapan Sivil Savunma Amirlerine ise YOTA Eğitici Eğitimi verildi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Sağlık Müdürü Dr. Metin KAPLAN; bundan sonraki süreçte hazırlanacak afete hazırlık planları ve YOTA eylem planı ile tüm sağlık çalışanlarının yapısal olmayan tehlikelerin azaltılmasına yönelik bilgi sahibi olması ve depreme dayanıklı olarak yeniden inşa edilen ve bir kısmı da tamamlanmak üzere olan hastanelerde yotalama işlemlerinin de gerçekleştirilerek olası bir depreme karşı tam anlamı ile hazır olmayı hedeflediklerini söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir