GEDİZ’İ KİRLETENLERE TAHAMMÜL KALMADI!

21 Kasım 2014 Cuma, 18:19

Gediz’i kirleten yandı!

Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Çevre ve Kalkınma Vakfı (GEMA) Gediz’i kirletenlere karşı savaş açtı. Vakıf aynı zamanda Manisa genelinde yapılması planlanan 30’a yakın arıtma tesisinden vazgeçilip tek bir arıtma tesisiyle Gediz’in kurtarılabileceğini belirten bir projeyi MASKİ Genel Müdürlüğüne sunarak arıtma tesisi olmayan belediyeler, organize sanayi bölgeleri ve fabrikalara suç duyurusunda bulunacak.

Ferdi UZUN

Adliye binasında basın toplantısı düzenleyen GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, Gediz Nehrini kirletenlere karşı savaş açtıklarını söyledi. Yapılan basın açıklamasına GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu’nun yanı sıra GEMA Vakfı Başkan Yardımcısı Fatma Gökçe Taşdelen, Manisa Barosu Çevre Komisyonu Avukatı Hasan Namak, GEMA Vakfı Hukuk Komisyonu Başkanı Av. Gülgün Sümer ve GEMA Vakfı Başkan Yardımcısı Galip Turanlı da katıldı. GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu,  Manisa genelinde yapılması planlanan 30’a yakın arıtma tesisinden vazgeçilip tek bir arıtma tesisiyle Gediz’in kurtarılabileceğini belirten bir projeyi MASKİ Genel Müdürlüğüne sunduklarını belirterek arıtma tesisi olmayan belediyeler, organize sanayi bölgeleri ve fabrikalara suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Paralel atıksu kanalı

Atıksuların Gediz’e verilmesinin mantıksızlık olduğuna dikkat çeken Kilimcigöldelioğlu son olarak şunları söyledi:“İçme suyunu nasıl devlet kontrol ediyorsa belediye ve Çevre Bakanlığının da sulama sularını kontrol etmesi lazım. Şuan her evde 2-3 tane kanser vakası var. Her ailede. Bunun sebebi de bu kirlilik, beslenme bozukluğu. Onun için kesinlikle Gediz’in tertemiz kalması lazım. Bunun için savaşmaya karar verdik. Manisa Barosu ile beraber Çevre komisyonu ile birlikte arıtma tesisi olmayan belediyeler, organize sanayi bölgeleri, fabrikalara suç duyurusunda bulunacağız. Hem Valiliğe şikayette bulunacağız hem de haklarında dava açacağız. Gediz Nehri’ne kim atık akıtırsa suç işleyen herkesten şikayetçi olacağız. Gediz’e paralel bir Atıksu kanalı yapılırsa bu kesinlikle çözüm olur.”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir