FEYZİOĞLU MANİSA’DA ÇOK SERT AÇIKLAMALARDA BULUNDU!

12 Kasım 2014 Çarşamba, 16:29


Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Manisa’ya gelerek Yırca’da özel güvenlik çalışanları tarafından dövülen meslektaşı Hasan Namak’a destek verdi. Feyzioğu, “Polisin görevini özelleştirmeyle özel güvenliğe yaygın şekilde veren sistem aslında bir nevi derebeylikler kuruyor. Derebeylerin ortaçağdaki güvenlikleri gibi özel güvenlik konuluyor.” dedi.

Ferdi UZUN

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Manisa Baro Başkanı Zeynel Balkız’a nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyaret esnasında Soma’nın Yırca Mahallesi’nde yaşanan çevre katliamı ile ilgili konuşan Feyzioğlu, “Soma’nın Yırca Mahallesi’nde tam bir çevre katliamı yaşanmıştır. Bu esnada köylülerin hakkını savunmak için orada olan avukatımız Hasan Namak’a işkence yapılmıştır. Bu hiçbirimiz için kabul edilemez. Hasan kardeşimize yapılan bu saldırı hepimize yapılmış bir saldırıdır. Bizim mücadelemiz hukuk devleti içindir. Avukata yönelik bir saldırıda ise kararlılığımızın hangi seviyede olduğunu herkes bilmelidir, bunu yapanlar pişman olacaktır, söz veriyorum.” diye konuştu.

‘ORTAÇAĞ’DAKİ GİBİ DEREBEYLİK KURMAK İSTİYORLAR’

Özel güvenliklerin uyguladığı şiddete değinen Feyzioğlu, “Yetkili firma Danıştay’ın kararını bildiği halde ağaçları kesmiştir. O ağaçlar fırsat varken keselim mantığıyla kesilmiştir. Bir gün önce ağaçları keseceksin, diğer gün ise karar açıklanmıştır, bunun böyle olmadığını herkes biliyor. Polisin dahi şiddete teşvik edildiği ve cesaretlendirildiği; ‘Tabii ki benim polisim, cezalandıracak’ dendiği ve polise devletin en üst makamından cezalandırma görevi tanındığı bir Türkiye’de, bir de özel güvenlik ile kanunları aşacak şekilde emir verilmiştir. Polisin görevini özelleştirmeyle özel güvenliğe yaygın şekilde veren sistem aslında bir nevi derebeylikler kuruyor. Derebeylerin ortaçağdaki güvenlikleri gibi özel güvenlik konuluyor.” dedi.

‘ÜSTÜNLERİN HUKUKU DEĞİL, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ’

Feyzioğlu son olarak emniyet teşkilatı içerisinde düzenlenen paralel yapı operasyonu ile ilgili konuştu. Feyzioğlu şunları söyledi, “Sabah saatlerinde yapılan operasyonla ilgili pek bir bilgim yok, o yüzden bu konu ile ilgili konuşmama erken olur. Ama bizim tavrımzı gayet iyi biliyorsunuz. Biz,haksızlığa uğrayanların kim olduğuna bakmayız, işlemin hukuki olup olmadığına bakarız. Türkiye’de bir cadı avı var. Bu süreç uzun zamandır devam ediyor. Dün cadı olanların bugün avcı olduğu, dün avcı olanların ise bugün cadı olduğunu görüyoruz. O zaman bizim yapmamız gereken cadı ve av ikilisini kırıp, doğruyu yanlıştan, suçluyu suçsuzdan, sapı samandan ayırmayı hedefleyen bir sistemi kurmalıyız. Kişisine göre gelişen değil, kim olursa olsun aynı davranan bir sistemi kurmalıyız. Üstünlerin hukukunun egemenliğinden kurtulup hukukun üstünlüğünü ön plana çıkartmalıyız.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir