ENGELLİLERDEN SESSİZ YÜRÜYÜŞ

03 Aralık 2015 Perşembe, 12:46

MANİSA’da bir grup, engellilerin karşılaştığı sıkıntıları duyurmak amacıyla ‘Engelsiz Bir Yaşam İçin’ adı verilen yürüyüş yapıldı.

Yunusemre Belediyesi Kent Konseyi Engelli Meclisi ile engelleri dernekleri öncülüğünde, 3 Aralık Dünya Engeliler Günü için bir dizi etkinlik düzenlendi. İlk olarak; Cumhuriyet Meydanı’ndaki Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sunuldu. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Savaş Duman, Yunusemre Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, Engelli Meclisi Başkanı Bedriye Yıldız Pehlivan, engelli dernekleri ve engelli aileleri törene katıldı. Engelli Meclisi Başkanı Pehlivan, engellilerin yaşadığı sorunların toplumun sorunu olduğuna dikkati çekti. Pehlivan, şöyle dedi:

“İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Bu anlamda, engelli vatandaşlara kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır. Engelsiz bir Manisa için ‘Sen-Ben’ değil ‘Biz’ olmalıyız.”

Özellikle bedensel engelli olan ve tekerlekli sandalye kullanan vatandaşların engelli rampalarına park konusunda yaşanan sıkıntıyı hatırlatan Pehlivan, “Engelli rampalarına park ederek tekerlekli sandalyedeki insanlarımız bir yerden bir yere gitme haklarını gasp etmiş olursunuz. Vatandaşlarımızı engelli rampalarına park yapmamaları ve tekerlekli sandalyedeki insanlarımıza bir engelde onların koymamaları için çağrıda bulunuyoruz” diye konuştu.

Açıklama ardından törene katılan protokol üyeleri ile engelliler, Cumhuriyet Meydanı’ndan Manolya Meydanı’na kadar Doğu Caddesi üzerinde ‘Engelsiz Bir Yaşam İçin’ adı altında yürüyüş yaptı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir