Bülent Arınç istedi Celal Bayar Üniversitesi’nin adı değişti

10 Ocak 2015 Cumartesi, 22:00

CELAL Bayar Üniversitesi (CBÜ) Senatosu, üniversitenin adının ‘Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ olarak değiştirilmesine karar verdi.

CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Senatomuz, dün (cuma) yaptığı toplantıda, üniversitemizin adını Manisa Celal Bayar Üniversitesi olarak değiştirmek üzere YÖK’e göndermeye oy birliği ile karar verdi. Karar, YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygun görmesi halinde, kanun tasarısı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak. İsim değişikliği, üniversitemizin tanınırlığının artmasına ve bulunduğu il ile bütünleşmesine büyük katkı sağlayacaktır. Senatomuzun almış olduğu bu karar, üniversitemize ve Manisa’mıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Celal Bayar Üniversitesi’nin isminin değiştirilmesi Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın en son Manisa ziyaretinde gündeme gelmişti. Geçen 8 Aralık’ta Rektör Prof. Dr. Çelebi’ye ‘Hayırlı olsun’ ziyaretinde bulunan Arınç, “Üniversitemizin isminin de Manisa’yı çağrıştırması lazım. Celal Bayar denilince bilmeyenlerin aklı Bursa Umurbey’e gidiyor. Ya üniversitenin isminin önüne Manisa konmalı, ya da Manisa’yı çağrıştıracak bir isim konulmalı” demişti.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir