BAŞKAN RECEP SATIR: MADENLER KAPATILIRSA BİNLERCE KİŞİ İŞSİZ KALACAK!

15 Kasım 2014 Cumartesi, 16:47

TÜRK-İŞ’e bağlı Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Başkanı Recep Satır, kömür ocaklarının kapatılmasının çözüm olmadığını belirtip, “Avrupa’da nitelikli denetimlerle nasıl kazasız kömür üretiliyorsa, bizde de yapılabilir” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2015 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki konuşmasında, “Eynez ocağının artık çalışılamaz hale geldiğine inanıyorum. Eynez ocağını aynı şekilde Ata Bacası’nı da kapatalım” sözlerine Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Başkanı Recep Satır’dan yanıt geldi. Satır yaptığı yazılı açıklamada, kömür ocaklarının kapatılmasının çözüm olmadığını vurgulayıp, “Bunun Soma’daki mağdur olan binlerce işçi kardeşlerimize yardımcı olacağını düşünmüyoruz. Aksine bu durum arkadaşlarımızın mağduriyetleri daha da artacaktır. Eynez ve Atabacası ocakları kapatılırsa sadece Işıklar bacası çalışacak. Burada en fazla 1800 kişi istihdam edilecek. 4 bine yakın madenci kardeşimiz ise işsiz kalacak” dedi.

Satır, sendika olarak görüşlerinin bu ocakların işçi sağlığı ve iş güvenliğine uygun hale getirilip çalıştırılması ve çalışmayacak olan işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmesinden yana olduğunu kaydetti. Kömür ocaklarını kapatmak çözüm olmadığını da dile getiren Satır, “Avrupa’da nitelikli denetimlerle nasıl kazasız kömür üretiliyorsa, bizde de yapılabilir” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir