AKP İlçe Başkanları Yangın Helikopteri İle Turistik Geziye Çıktı!

14 Ekim 2014 Salı, 13:50

AKP iktidarının kamu kaynaklarını nasıl kendi çıkarları için kullandıkları halkımızın malumudur. Cumhurbaşkanından başlayan bu anlayış ilçe başkanlarına kadar inmiştir.
Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık resmi uçağı ile Ürdün’e düğün davetiyesi gönderince, İlçe Başkanı da yangın helikopteri ile turistik geziye çıkmayı kendine hak görmektedir.
Orman yangınlarında kullanılması gereken yangın söndürme helikopteri ile AKP ilçe başkanlarının şehir turu yaptıkları iddiası Manisa gündemini meşgul etmektedir.
İddiaların sahibi, araştırmacı yazar, yolsuzlukla mücadele derneği kurucu genel başkanı ve 19-20. Dönem Manisa Milletvekili Tevfik Diker; AKP Alaşehir ve Sarıgöl İlçe Başkanlarının kamuya ait yangın söndürme helikopteri ile turistik hava gezisi yaptıklarını, geziye ilişkin fotoğrafları şahsi sosyal medya hesaplarında paylaştıklarını, fakat sonradan gelen tepkiler üzerine iki ilçe başkanının resimleri kaldırdıklarını iddia edilmektedir. Buna rağmen helikopter içinde çekilmiş fotoğraflar Manisa gazetelerinde boy boy yayınlanmıştır.
Ayrıca AKP Alaşehir ilçe başkanının babasının Alaşehir Girelli köyü bölgesinden orman arazisi kiraladığı ve gezinin de yeni devlet arazileri kiralamak için keşif amaçlı olduğu iddiaları da bulunmaktadır.
Yangın helikopterinin AKP ilçe başkanlarının hizmetine verilmesi gerek kamu yönetimi anlayışı gerekse siyasi etik açısından doğru değildir. Ormancılık ve yangınlar konusunda hiçbir eğitimi ve yetkisi olamayanların helikopterde ne işlerinin olduğu mutlaka açıklanmalıdır.
Alaşehir ve Sarıgöl’ün geçim kaynağı olan çekirdeksiz kuru üzüm fiyatları dibe vurmuşken, çiftçi perişan halde karar kara düşünürken AKP ilçe başkanlarının yangın helikopteriyle gezmeleri iktidar saltanatının geldiği noktayı gözler önüne sermektedir. Saltanat hırsı gözlerini kör ettiği için perişan haldeki çiftçinin halini görecek durumda değillerdir. Üretici 4,27 liraya mazot alırken, onlar bedava benzinle gezmektedirler. AKP yöneticileri ayakları yerden kesilmiş halde gezeceklerine önce 2,5 liraya üzüm satmak zorunda kalan ve borç batağına saplanmış çiftçinin sorunlarına sahip çıksınlar.
Artık iktidarlarının sonunun geldiğini anladıkları için AKP’liler zevk ve sefaya yönelmişlerdir. Elbet bu yaptıklarının faturalarını, vatandaş ilk seçimde kendilerine ödetecektir.
AKP ilçe başkanlarının Orman Genel Müdürlüğüne ait yangın helikopteri ile geziye çıkmalarına ilişkin aşağıdaki soru önergemi TBMM Başkanlığına sundum. Sayın Orman ve Su İşleri Bakanının sorularımı en kısa zamanda yanıtlamasını Manisa halkı adına bekliyorum.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Hasan ÖREN
Manisa Milletvekili

AKP Alaşehir ve Sarıgöl ilçe başkanlarının Orman Genel Müdürlüğüne ait yangın söndürme helikopteri ile turistik gezi yaptıklarına ilişkin haberler basına yansımıştır.
Araştırmacı gazeteci-yazar Yolsuzlukla Mücadele Derneği Kurucu Genel Başkanı 19-20. Dönem Manisa Milletvekili Tevfik Diker’in verdiği bilgiye göre, AKP Alaşehir ve Sarıgöl İlçe Başkanlarının devlete ait yangın söndürme helikopteri ile gezdiklerini, geziye ilişkin fotoğrafları şahsi sosyal medya hesaplarında paylaştıkları, fakat sonradan gelen tepkiler üzerine helikopterde çekilen resimleri kaldırdıkları belirtilmektedir.
Orman yangınlarını söndürmek için kullanılan helikopterin AKP ilçe başkanlarının turistik gezilerinde kullanıldığı iddiası vatandaşların tepkisine neden olmuştur.
Bunlara göre;
1- Orman Genel Müdürlüğüne ait yangın söndürme helikopterinin AKP ilçe başkanlarına tahsisi edildiği iddiası doğru mudur?
2- AKP Alaşehir ve Sarıgöl İlçe Başkanları hangi tarihte helikopterle gezdirilmiştir?
3- Helikopter gezisine başka AKP il ve ilçe yöneticileri katılmış mıdır?
4- Gezinin amacı nedir?
5- İlçe Başkanlarının bakanlığınıza ait helikopterle gezdirilmesi bilginiz dahilinde midir?
6- Helikopterin akaryakıt masrafları kim tarafından karşılanmıştır?
7- AKP Alaşehir ilçe başkanının babasının Alaşehir Girelli köyü bölgesinden orman arazisi kiraladığı ve bu gezinin de yeni orman arazisi kiralamak için keşif yaptıkları iddiaları doğru mudur?
8- Bakanlığınızın yangın söndürme helikopterlerinin amacında siyasi partilerin hizmetine verilmesi şeklinde bir uygulamanız var mıdır?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir