AK PARTİ’DE İL BAŞKANLIĞININ GÜÇLÜ İSMİ BERK MERSİNLİ MERAK EDİLENLERİ YANITLADI!

03 Aralık 2014 Çarşamba, 12:24

AK Parti İl Başkanlığı için adı sıkça gündeme gelen Berk Mersinli, hakkında merak edilen tüm sorulara yanıt verdi. Mersinli, “Kimse bulunmaz Hint kumaşı değildir. Partiyi bir adım daha ileri götürecek insanlar mutlaka bulunabilir. Parti içerisinde alınacak her türlü görevi layıkıyla yerine getirdim. Bana “Kardeşim il başkanı olman gerekiyor” denilirse onu da yaparım. Bir başka görev verilirse onu da yerine getiririm” dedi.

 

Ferdi UZUN

Adı AK Parti İl Başkanlığı için konuşulan AK Parti’nin başarılı ismi Berk Mersinli, Yarın Gazetesi’ne merak edilen tüm soruları içtenlikle yanıtladı. AK Parti’de görev aldığı gerek gençlik kolları başkanlığı gerekse de Merkez İlçe Başkanlığı’nda görevini başarıyla yürüten Mersinli, kendisine görev verildiği takdirde görevini başarıyla yerine getireceğini ifade etti.

“Şuanda açıklamak saygısızlık olur”

Murat Baybatur’un il başkanlığı koltuğunda kalıp kalmaması konusunda Genel Merkez tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığının altını çizen Mersinli, “Mevcut makamda bir il başkanımız var. Sayın başkanımız henüz resmen “Tavrım şu olacak, il başkanlığını düşünmüyorum” diye bir şey söylemedi. Bunun yanında Genel Merkezimiz de başkanımız Murat Baybatur ile ilgili tavrını da açıklamadı. Makamda biri otururken biz onun yerine talip olmayız. Ne zaman ki Murat Baybatur bu konuda düşüncelerini söyler genel merkez de açıklamalarda bulunur biz de o zaman gerekli açıklamayı yaparız. İl başkanımız, koordinasyon milletvekilimiz 5 vekilimiz şuanda devam eden ilçe kongrelerini bitirme derdi içerisindeler. Kalan ilçe kongreleri de tamamlandıktan sonra il kongresi içinde konuşmalar daha da rahat söylenir. Genel Merkez karar vermeden adım atmak başta Genel Merkeze ve o il başkanı koltuğunda oturan kişiye karşı saygısızlık olur. Parti terbiyesi almış biriyim. Gençlik kolları başkanlığından merkez ilçe başkanlığı ve belediye başkan aday adaylığı döneminde izlediğim yola bakarak bu süreçlerin de doğru izlenilmesi taraftarıyım” diye konuştu.

“Adalık için çırpınmayacağım “

Parti tarafından verilen her türlü görevi layıkıyla yerine getireceğini belirten Mersinli, “17 ilçe başkanı, 11 belediye başkanı ve 5 milletvekili ile istişareler olur. Şuanda il başkanlığı ile ilgili düşüncelerini açıklayanlar var. Bu istişareler neticesinde 3 isim Ankara’ya gönderilecek. Bu konuda benim hiçbir çırpınmam olmayacak. Kontrolümü parti teşkilatı ve Genel Merkez dışına çıkarmam. AK Parti teşkilatı ve kamuoyu böyle bir görev verir takdir buyururlarsa o konunun içerisine bizi de koyarlar. Bu görevi alır il başkanlığı nasip olursa görevimizi yaparız. Bir başka arkadaşımız olursa onu da sonuna kadar destekleriz. Süreç netleşene kadar bu tavrımı koruyacağım” şeklinde konuştu.

“Kimse bulunmaz Hint kumaşı değil”

Kendisini il başkanlığı yapma konusunda hazır hissettiğinin altını çizen Mersinli, “ Herkes kendin bulunmaz Hint kumaşı sanıyor. Bu benim için de geçerli. Kimse bulunmaz Hint kumaşı değildir. Parti bir adım daha ileri götürecek insanlar mutlaka bulunabilir. Parti içerisinde alınacak her türlü görevi layıkıyla yerine getirdim. Bana “Kardeşim il başkanı olman gerekiyor” denilirse onu da yaparım. Bir başka görev verilirse onu da yerine getiririm. İl başkanlığı konusunda adaylığını açıklayan hiçbir arkadaşımın önünde veya gerisinde koşmak istemem. Bu süreç belediye başkan ve milletvekilliği aday adaylığı süreci gibi değil. Parti içerisinde istişare ile karar verilecek bir durumdur. Bu istişare mekanizmasını bozacak bir durumla hareket edersek bu sefer disiplini elden bırakmış oluruz. Süreç sağlam işlemez. Bu bakımdan ben kendimi il başkanlığını yaparım diye görüyorum. Bunun da karar mercileri bellidir. Bu insanlar da “Kardeşim sen bu işi yaparsın” derlerse de zamanı gelince bu işi beyan ederiz. Israrla ‘Ben il başkanı olacağım. Beni il başkanı yapın’ düşüncesinde asla olmadım olmayacağım da!” dedi.

“Yenileme mutlaka olmalı”

İl başkanı olması takdirde yönetimde yenilemenin şart olduğuna dikkat çeken Mersinli, “İl başkanı olacak arkadaşımız mevcut il yönetiminde mutlaka yenilemeye gider. Bu insanın doğasında var. Herkes kendi inandığı ekibiyle yola çıkmak ister. Herkes yönetimini kurarken en iyisini yapma gayretinde oluyor. Bazen inandığınız isimlerle değil olması gerektiği için de yola çıkmak zorunda kalırsınız” diye konuştu.

“Vekillik listesi önemli”

Genel seçimlerde 6 milletvekili çıkartmak için çabalayacaklarına vurgu yapan Mersinli, “5’i muhafaza edip 6’yı çıkartmak için mücadele edeceğiz. Milletvekilleri sıralaması, şehrin dinamiklerinin göz ardı edilmemesi, halk nazarında bu listelerin karşılık göstermesi lazım. Yüzde 50 oyu yüzde 51 yapmak için buna ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Genel Merkez’e eleştiri

Yunusemre Belediye Başkan aday adaylığı sürecinde Genel Merkez’e bir konuda sitemli olan Mersinli, “Orada sayın Mehmet Çerçi’nin aday olması içimizi rahatlattı ama orada 5 aday adayı çıktıysak orada bu 5 aday adayı içerisinden bir değerlendirme yapılması daha sağlıklı olurdu. Çünkü bu, insanların siyasette hedef koymasının da önünü açar. Genel Merkez bunun izahını da daha sonra yapmalıydı. “Adaylık için şu ismi şu sebepten dolayı seçtik” diyebilmeliydi” dedi. Mersinli son olarak, “Manisa’yı ve AK Parti’yi çok seviyorum bu partide görev yapıp hizmet etmek benim için bir gururdur. Parti içerisinde ‘Ben’ değil ‘Biz’ diyebilmeliyiz” dedi.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir