Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

15 Tarım işçisinin öldüğü Çökelek Davasında karar verildi

20 Ekim 2016 Perşembe, 14:11

[responsivevoice_button voice=”Turkish Female” buttontext=”Haberi Dinle”]

Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Salihli İlçesi’nin Çökelek Mahallesi’nde asma yaprağı toplamaya giden kamyonete çarparak 15 tarım işçisinin ölümüne neden olmakla suçlanan tutuklu tankerin şoförü Ercan İşeli’nin 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığını söyledi.

Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde 6 Temmuz 2015 tarihinde asma yaprağı toplamaya giden tarım işçilerini taşıyan kamyonete tankerin çarpması sonucu 15 işçi hayatını kaybetmişti. 10 Aralık 2015 tarihinde tanker sürücüsü Ercan İşeli’nin Akhisar Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlandı. Hakkında 22 buçuk yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan tanker şoförü E.İ. “Taksirli Ölüme ve Yaralanmaya Neden Olma” sebebiyle hakim karşısına çıktı. Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde 29 Eylül 2016’da görülen davada tanker sürücüsü Ercan İşeli’nin, asli tam kusurlu olarak belirlendiğini ifade ederek 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.

-Süt tankeri sürücüsü tamamen kusurlu bulundu

Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, yapılan incelemeler sonucunda süt tankeri sürücüsü Ercan İşeli’nin tam kusurlu olarak tespit edildiğini belirterek, “Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava birçok aşamadan geçtikten sonra 29 Eylül tarihi itibariyle sonuçlandı. Tabi Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki süreç işlerken hem Cumhuriyet Savcılığı’ndan kusur yönünden rapor alınmıştı. Daha sonra Ağır Ceza Mahkemesi’nden mahallinde keşif yapmış, kazada kimin kusurlu olduğuna dair rapor alınmıştı. Bilahare yine Adli Tıp Kurumu’ndan alınan rapor ile burada süt tankeri sürücüsü Ercan İşeli’nin tamamen kusurlu olduğu ortaya çıktı. Bu kusur netleşince mahkemede de karar aşamasına gelindi.” diye konuştu.

-Cezada iyi hal indirimi uygulandı.

22 buçuk yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan süt tankeri sürücüsü Ercan İşeli’nin iyi hal indirimi alarak 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığını söyleyen Arslan, “Mahkeme 29 Eylül 2016 tarihinde vermiş olduğu kararda sanık Ercan İşeli’nin meydana gelen kazada tamamen kusurlu olduğuna karar vererek 12 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Daha sonra sanığın eylemini ‘Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan işlediğinden bahisle yarı oranda cezasını arttırarak cezayı 18 yıla çıkardı. Sonrasında da sanığın bugüne kadar sabıkasının olmaması ve mahkemedeki hal ve davranışları nedeniyle de indirime gidilerek 15 yıl olarak sanığı cezalandırmış oldu. Dava, Akhisar Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi’nde bu şekilde sonuçlandı.” dedi.

-Yargıtay incelemesinden sonra kesinleşecek

Arslan, davada temyiz yolunun açık olduğunu belirterek, “Tabiki hem sanık tarafı hem de müdahil tarafı davayı temyiz etme hakkına sahip. Tekrar dosya yargıtaya gidecek. Yargıtay incelemesidnen sonra da karar kesinleşmiş olacak.” ifadelerini kullandı. Kaza, Gölmarmara’ya bağlı Hacıveliler köyü yakınlarında 6 Temmuz sabahı meydana geldi. Ercan İşeli’nin kullandığı 10 P 8765 plakalı süt tankeri ile Seydi Aydın yönetimindeki 45 SA 3779 plakalı kamyonet çarpıştı. Kazada, kamyonette bulunan ve Salihli’nin Çökelek köyünden bağ yaprağı toplamaya giden sürücü Seydi Aydın (52)’ın yanı sıra eşi Ayşe Aydın (47), Nesrin Aydın (27), Kezban Uysal (67), Fadime Orhan (48), Zeynep Uysal (32), Ümmühan Uysal (30), Durdane Kaya (40), Burak Kaya (15), Ümmühan Demirkol (38), Zeynep Zengin (35), Azize Kars (52), Ayşe Yaşar (40), Zekiye Çetin (54) ve Yıldız Öztürk (41) hayatını kaybetmişti.

15-cana-15-yil-hapis_1191_dhaphoto4

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir