‘Yürüyüş Yap Genç Kal’

04 Ekim 2016 Salı, 12:20

MANİSA’daki Yunusemre Halk Sağlığı Merkezi, öğrenci ve sağlık personellerinin katılımıyla ‘Yürüyüş Yap Genç Kal’ adlı yürüyüş etkinliği düzenledi.

Yunusemre Halk Sağlığı Merkezi, 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü sebebiyle Yunusemre İlçesi Laleli Yürüyüş Parkı’nda yürüyüş düzenledi. Etkinliğe Yunusemre Halk Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ümit Atman, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli ve öğrenciler olmak üzere toplam 500 kişi katıldı. Yunusemre Halk Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ümit Atman yürüyüş öncesi yaptığı açıklamada, günümüzde toplumun artık fiziksel aktiviteler konusunda yetersiz olduğunu ve bu nedenle kronik rahatsızlıkların arttığını dile getirdi. Dr. Atman, “Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık içi öneminin yeterince anlaşılmaması ve giderek hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet ve birçok kronik hastalıkların görülme sıklığını arttırıyor. Toplumun büyük çoğunluğunda fiziksel aktivite ‘spor’ kelimesi ile eş anlamlı algılanıyor. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcanması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanır” diye konuştu. Dr. Atman, Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 sonuçlarına göre 12 yaş üzerindeki nüfusun yüzde 72’si, 6-11 yaş grubu nüfusun yüzde 60’ının hareketsiz olarak tespit edildiğini belirterek, öncelikli olarak genç nüfusun hareketli yaşam tarzı ve yürüyüşe özendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“HER GÜN 10 BİN ADIM ATMALIYIZ”

Özellikle günlük yürüyüşlerin ve fiziksel aktivitelerin insan sağlığına olumlu etkilerini bilimsel olarak kanıtlandığını dile getiren Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Atman, “Sağlıklı bir insanın günlük olarak 10 adım yürüyüş yapması gerekir. Bu şekilde vücudun hem genç hem de sağlıklı kalması sağlanır. Günlük yaşamımızda öyle bir hale geldik ki kısa mesafelerde bile araç kullanıyoruz. Ancak bunun yerine yürümeyi tercih etsek sağlıklı bir toplum olma yolunda hızlı bir şekilde ilerleme kaydederiz. Hedefimiz öncelikli olarak genç nüfusumuzun her gün yürüyüş yaparak sağlıklı olmasını sağlamaktır. Bizim için sadece 3-4 Ekim’in değil, her gün yürüyüş günü olması gerekir. Bunun içinde Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi olarak her türlü etkinliği yapıyoruz” diye konuştu.

Dr. Atman’ın açıklamasının ardından etkinilğe katılan sağlık personelleri ile öğrenciler Laleli Yürüyüş Parkı’nda yaklaşık 1 saat boyunca yürüyüş yaptı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir