Vücudumuzda her gün kanser hücreleri oluşuyor!

22 Eylül 2014 Pazartesi, 13:49

Vücudumuzda her gün kanser hücreleri oluşuyor. Bu kanser hücrelerini vücudumuzu sürekli tarayan bağışıklık sistemimiz bulup yakalayarak yok ediyor. Bazen ise kanser hücreleri kontrol sisteminden kaçabiliyor.

Cilt kanseri (melanom) ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Hüseyin Abalı, tıpta yaşanan gelişmeler sayesinde artık melanom tedavisinde tek yolun, hastalara hem fiziksel hem de psikolojik olarak oldukça ağır tahribatlar veren kemoterapi olmadığını belirtti.

Vücudumuzda her gün kanser hücreleri oluştuğunu kaydeden Abalı, bu kanser hücrelerini vücudumuzu sürekli tarayan bağışıklık sistemimizin bulup yakalayarak yok ettiğini ancak bağışıklık sistemimiz zayıfladığında bu kanser hücrelerinin kontrol sisteminden kaçabildiğini belirtti.

Abalı, “Güneşten bilinçli bir şeklide yararlanmalıyız. Saat 10.00-16.00 arasında güneşlenmemeli, güneşe çıkarken güneş koruyucu kremler sürmeli, güneş ışınlarını geçirmeyecek kadar kalın kıyafetler giymeliyiz” şeklinde konuştu.

BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRİN

Diğer kanser türlerinde olduğu gibi melanomda da ileri evrede tespitin tedavisini zor kıldığını ve eskiden tek tedavi yönteminin hastaya kemoterapi vermek olduğunu vurgulayan Abalı, günümüzde bunun değiştiğini belirtti. Abalı, artık hastaları oldukça yıpratan kemoterapi süreci yerine hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmenin bu hastalıkta işe yaradığının görüldüğüne vurgu yaptı.

Melanom hastalığında bağışıklık sisteminin önemli olduğunun altını çizen Abalı “Melanom hücreleri bir takımmaddeler salgılayarak ya da bağışıklık sistemi hücresi olan sitotoksik T hücrelerini onlara sanki uyku ilacı veriyormuşçasına uyutarak sistemden kaçabiliyorlar. Son yıllarda ortaya çıkan ilaçlarla, bu uyutmayı ortadan kaldırarak bağışıklık sistemi hücrelerine adeta bir fincan kahve vererek onların kendilerine gelmelerini sağlayıp,kanser hücrelerini yok etmelerinde destek oluyoruz” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir