Spor Yaralanmaları Çeşitleri Nelerdir?

07 Ocak 2017 Cumartesi, 01:44

Spor Yaralanmaları daha çok profesyonel olarak spor yapan kişilerde görülmekle birlikte amatör olarak spor yapan ancak yanlış uygulama yapan kişilerde de görülmektedir.

Spor yaralanmalarında görülen ilk problem ise kontüzyon yani ezik sorunudur. Çarpma sonucun vücudun herhangi bir yerinde oluşabileceği gibi ilk aşamadan kişiye soğuk pres uygulaması yapılır ve ağrı kesici krem sürülür. Sonrasında ezik olan bölgede şişme ve sıvı birikmesi oluşursa eğer şırınga yardımıyla sıvı tahliyesi yapılır.

 

Spor yaralanmalarında görülen bir diğer rahatsızlık ise tendinit rahatsızlığıdır ve hasar gören tendonlar da meydana gelir. Tendinit sonrasında kişi hemen ıstırahate alınmalıdır ve ıstırahat ile geçmeyecek ciddi bir rahatsızlık ise kişi cerrahi müdahaleye alınmalı ardından da fizik tedavi uygulaması yapılmalıdır.

 

Spor yaralanmalarında ortaya çıkan bir diğer rahatsızlık ise hematom yani kan birikimidir. Kan birikimi derin ya da yüzeysel olabileceği gibi bandaj, buz, ıstirahat ve ilaç tedavisi ile iyileşmesi beklenir. Bu tedavi yöntemleriyle geçmeyecek kadar bir kan birikmesi varsa deri ve doku altında biriken kan şırınga yardımıyla boşaltılmalıdır.

 

Spor yaralanmalarında yumuşak doku yaralanmaları olarak karşımıza bir de bursit çıkmaktadır. Bursit, Bursa içerisinde fazla sıvı toplanması sonucu meydana gelir ve sıvının boşaltılması gerekmektedir.

 

Ayrıca açık yaraların oluşması da spor yaralanmalarında en sık olarak karşımıza çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta ilk yapılması gereken kanama varsa kanamayı durdurmak olmalıdır.Ardından dezenfekte edilmeli dikiş atıldıktan sonra bandajlanmalıdır. Yaranın iyileşme sürecini takip de oldukça önem arz etmektedir.

 

Kontüzyon da yine spor yaralanması olarak karşımıza çıkan bir rahatsızlık olmakla birlikte alınan darbe sonucunda kişinin damarlarında ezilme meydana gelmesiyle oluşur. İlk yapılması gereken ise elastik bandaj ile baskı yapmak ve gerekirse de tespit ve ıstırahattır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir