SOMA’DA ORGAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ

26 Şubat 2014 Çarşamba, 12:12

Manisa’nın Soma ilçesinde ulusal ve yerel basında görevli gazeteciler topluma örnek olma adına organ bağışı kampanyasına destek vererek organlarını bağışladı. Gazeteciler organ bağışının önemli bir konu olduğunu belirterek herkesi organ bağışına destek vermeye davet etti.
Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılında en önemli çalışma programları arasına aldığı Organ Bağışı konusunda Soma İlçe Sağlık Müdürlüğü harekete geçti. Bakanlığın direktifleri doğrultusunda vatandaşları organ bağışı konusunda bilinçlendirme çalışmalarına başladıklarını ifade eden İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Babacan, şu ana kadar 50 yakın organ bağışında bulunulduğunu kaydetti. Çalışmalara ilk olarak müdürlük çalışanlarının dahil olduğunu belirten Babacan, “Sağlık Bakanlığımız 2014 yılında organ bağışı konusunda çok önemli çalışmalar yapıyor. Biz de bu doğrultuda ilçede organ bağışı konusunda çalışmalarımıza ağırlık verdik. Şu ana kadar alınan 50 kişilik bağış Soma için çok yetersiz. Bağış konusunda vatandaşların birçok tereddütleri oluyor. Şunu unutmamak gerekir, her insan bir hastalığa yakalanabilir ve organa ihtiyaç duyabilir. Türkiye’de yaklaşık 100 bin vatandaşımız sağlıklarına kavuşabilmek için organ nakli bekliyor. Manisa ilimiz genelinde de birçok organ bekleyen vatandaşlarımız var. Bağış konusunda duyarlılığı arttırmak için ilçede önde gelen kişilerin organlarını bağışlaması lazım ki, halkımızda cesaret bulsun. Bu işi ilçenin önde gelen insanlarının sahiplenmesi lazım. Organ bağışı konusunda vatandaşların en fazla tereddüt ettiği konuların başında dini boyutu geliyor. Bu konuda da Diyanet İşleri’nin öncülüğünde ilçe müftülüğümüz yılda 2 defa Cuma programlarında vaaz veriliyor.” dedi.
Soma’da görev yapan gazetecilere de duyarlılıklarından ötürü teşekkür eden Dr. Babacan, “Tüm vatandaşlarımızı organ bağışı konusunda bilgi sahibi olmaya ve bağışta bulunmaya davet ediyoruz. Organ bağışı ile bir kişi birden fazla kişiye hayat verebilir” dedi. Organ bağışında bulunmak isteyenler 1. Nolu Merkez Sağlık Ocağı’nın en üst katında bulunan İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne müracaat edebilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.