Son Dakika
16 Ocak 2018 Salı

SGK O projeyi Türkiye’ye yayacak

09 Kasım 2016 Çarşamba, 19:32

MANİSA Merkez Efendi Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nin geçen Mart ayı içerisinde kadın istihdamına destek olmak için hayata geçirdiği Hasta Yaşlı ve Engelliler Evde Bakım Uygulama Projesi’nin Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından örnek alınarak tüm illere yayılması için çalışma başlatılacağı bildirildi. Manisa’da başlayan proje çerçevesinde Aralık ayında 15-29 yaş arası 20 kadın Almanya’da iş başı eğitimi aldıktan sonra yurtdışında ve yurt içinde işe yerleştirilecek.

Manisa Valiliği AB Dış İlişkiler ve Koordinasyon Merkezi koordinesinde Merkez Efendi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Mart ayında kadın istihdamına yönelik hayata geçirdiği “Hasta Yaşlı ve Engelliler Evde Bakım Uygulama Projesi” meyvelerini vermeye başladı. Mart ayının ilk haftası hayata geçen proje çerçevesinde 15-29 yaşları arasında toplam 40 kadın, engelli ve yaşlı bakım eğitimi almaya başladı.

234 bin Euro bütçeli proje kapsamında Engelliler Evde Bakım Uygulama Bölümü’nde 5 ay Yunusemre Halk Eğitim Merkezi’nde hem teorik hemde uygulamalı olarak eğitim alan 20 kadının eğitimleri tamamlandı. Yaşlı Evde Bakım Bölümü’nde eğitim alan 20 kadının eğitimlerinin ise Ocak ayı içerisinde sona ereceği bildirildi.

“AMAÇ HEM SIKINTIYA ÇÖZÜM BULMAK HEM İSTİHDAM SAĞLAMAK”

Proje Koordinatörü Derya Deniz Güven, amaçlarının hasta yaşlı ve engellilere evde bakım sektörünün ihtiyacı olan kalifiye eleman yetiştirmek ve kadın istihdamına destek olmak olduğunu söyledi. Türkiye’de hasta yaşlı ve engellilere evde bakım hizmetleri konusunda kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığını belirterek, “Özellikle yurt dışında bu sektörde büyük eleman ihtiyacı var. Ayrıca Türkiye’de bu alanda eleman bulma konusunda sıkıntı yaşıyor. Hayata geçirilen bu proje sayesinde hem sektörün sıkınsına bir nebze çözüm bulmuş oluyoruz hem de kadın istihdamına destek oluyoruz” diye konuştu.

BAKANLIK VE ALMANYA’DAN İŞ SÖZÜ

Güven, Engelli Evde Bakım Hizmeti’nde eğitleri tamamlanan 20 kadın ile Hasta Yaşlı Evde Bakım Hizmeti’nde eğitimleri süren 20 kadının önümüzdeki Aralık ayı içerisinde yurtdışında uygulamalı işbaşı eğitimi alacağını kaydetti. Güven şöyle devam etti:

“Eğitim alan 40 kadınımızın işi hazır. Bu kadınlarımız Almanya’da, Hasta Yaşlı Evde Bakım Hizmeti alan kadınlarımız ise Çek Cumhuriyeti’nde Aralık ayı içerisinde 10 günlük iş başı eğitimi alacaklar. İş başı eğitimlerinden sonra Almanya’daki projemizin iştirakçisi bir firma eğitimleri biten 20 kadını işe almaya hazır olduğunu ifade etti. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmelerde de eğitimi tamamlayan tüm kadınlarımızın işe yerleştirileceğinin sözü verildi. 2017 yılını Ocak ayında Engelli Evde Bakım Hizmeti eğitimi alan 20 kadımızı işe yerleştirilirken, Hasta Yaşlı Evde Bakım Hizmeti eğitimi alan 20 kadınımız ise Mart ayı içerisinde işe yerleştirilecek.”

SGK PROJEYİ TÜRKİYE GENELİNDE UYGULAYACAK

Önümüzdeki yıl içerisinde projenin tüm illerde hayata geçirilmesi için bir çalışma yapıldığını da vurgulayan Güven, “Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Müdürlüğü projenin detayları hakkında bizden bilgi isteyerek, projeyi Türkiye geneline yaymak istediklerini ifade etti. Şu an SGK Genel Müdürlüğü bu konuda bir çalışma yapıyor. Tüm illerde projeyi hayata geçirecek iştirakçilerle irtibata geçiyor” diye konuştu.

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir