SELENDİ’DE ÖĞRENCİLERE MADDE BAĞIMLILIĞI ANLATILDI

13 Ocak 2014 Pazartesi, 13:49

Selendi Halk Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda Üçeylül Orta Okulu 7 ve 8. Sınıflara verilen seminerde, “Kişiyi sigara ve alkol kullanımına sürükleyen birçok neden vardır” diyen Psikolog Beste Sübütay, “Alkol bağımlıları toplumda antisosyal duruma düşebilir. Yaşamış oldukları bir olumsuzluk karşısında alkol ve sigara bağımlısı haline gelen kişiler, az miktarda başladıkları alkol ve sigarayı her gün artırarak kullanırlar. Bu da onların toplumdan soyutlanmasına kadar gider. Aile olarak, toplum olarak çocuklarımızı sıkacak, onları toplumdan uzaklaştıracak şeyler yapmamamız gerekir.

Mutlaka bizim gençlerimiz biz nasıl istersek öyle dört dörtlük olamazlar. Biz onları eğitimle, toplum içerisinde tutarak toplumun birer bireyi olarak yetiştirmemiz, istem dışında hüküm giymiş bireyleri de toplum içerisinde yaşayan birer birey olarak sahip çıkmalı ve onların eğitim ve tedavisini düzenli bir şekilde yapmamız gerekir” dedi.
Madde bağımlılığının tıbbi bir hastalık olduğunu belirten Psikolog Sübütay, ”Madde bağımlılığı insanı biyolojik ve sosyolojik olarak etkiler. Kişide madde bağımlılığı varsa iş alanında, sosyal alanda sorunlar yaşar. Maddeyi kullananlar istedikleri zaman bırakabileceğini sanırlar. Oysa madde kullanılmaya başlandığında kişiyi her gün biraz daha fazla kullanılmaya sürükler. Zamanla kişi kendi kontrolünü kaybeder ve maddenin kontrolüne geçer. Maddenin kontrolüne kapılan kişi evini, ailesini, toplumu, işinin kontrolünü kaybeder. Kişi fiziksel ve psikolojik olarak yıpranır” diye konuştu. Üçeylül Orta Okulu Müdürü Mehmet Semiz, semineri veren Psikolog Beste Sübütay’a teşekkür ederek, öğrencilerin faydalı bilgiler edindiğini söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.