POLEN ALERJİSİ ÖLÜME GÖTÜREBİLİR

11 Nisan 2014 Cuma, 17:02

MANİSA 8 Eylül Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Operatör Doktor Mehmet Uruk, bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte pek çok kişide rahatsızlık uyandıran polenlerin ölüme neden olabileceğini söyledi. Opr. Dr. Uruk, yorgunluk ve nezle benzeri belirtiler hisseden ve özellikle astım hastalarının bahar mevsiminde kontrollerini aksatmamalarını önerdi.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Uruk, polen alerjisine karşı uyardı. Polenlerin bahar mevsiminde pek çok kişide rahatsızlık uyandırdığını kaydeden Uruk, alerjinin yaş ayrımı gözetmediğini söyledi. Opr. Dr. Uruk, “İlkbaharda ve kurak geçen yıllarda polen alerjisine karşı daha çok vaka görmekteyiz. Havada uçuşan polenler solunum yolu ile insan vücuduna girer. Polen alerjisinde koruyucu tedavi yapabiliyoruz ancak tamamen tedavi etmek mümkün değildir. Şiddetli, alerji, hapşırma, gözlerin sulanması, burundan akıntı, koku alma bozuklukları, solunum bozuklukları polen alerjisi yaşayan kişilerde görülen en önemli belirtilerdir” dedi.

Astım ve bronşit hastalarının polen alerjisine daha yaktın olduklarını dile getiren Opr. Dr. Uruk, “Pek çok kişi bize sabah yorgun kalktığı, kendisini sürekli halsiz hissettiğine dair şikayetlerle geliyor. Bu sıkıntıları gidermek için mutlaka doktora başvurmak gerekiyor” diye konuştu.

Polen alerjisinin ölüme kadar götürebileceğine dikkat çeken Opr. Dr. Uruk, “Buruk tıkanıklığı gırtlağa inerse solunum güçlüğü nedeniyle ölüme kadar götürebilir. Solunum yollarının daralması sıkışması tansiyon kalp gibi rahatsızlıklarla birleşirse hastayı kurtaramayacağımız bir pozisyonla karşı karşıya kalabiliriz” dedi. Opr. Dr. Uruk, son olarak bahar mevsiminin neden olduğu yorgunluktan kurtulmak için vitamin mineral gibi takviye ürünlerin kullanılabileceğini dile getirdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir