Organları 4 Kişiye Hayat Verecek

16 Temmuz 2014 Çarşamba, 10:17

 

MANİSA’nın Salihli İlçesi’nde, 3 gün önce geçirdiği beyin kanaması nedeniyle kaldırıldığı hastanede ameliyatı olduktan sonra yoğun bakım ünitesinde beyin ölümü gerçekleşen 68 yaşındaki İsmail Fahri Demirel’in ailesi organlarını bağışlayarak 4 kişiye umut oldu.

 

Turgutlu Devlet Hastanesi’nde beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinasyon Merkezi ile Hastane yetkilileri Demirel’in eşi Perihan Demirel, oğulları Halil İbrahim, Ali ve Yunus Demirel ile damadı Osman Bakır ile yaptıkları görüşme ardından aileyi İlçe Müftülüğü görevlileri yardımıyla organ bağışı konusunda ikna etti. Ailenin ikna olması üzerine 8 torunu bulunan İsmail Fahri Demirel’in organ doku testleri yapılarak Ankara da bulunan Türkiye Organ Nakli Koordinasyon Merkezi ile irtibata geçildi. Bunun üzerine İsmail Fahri Demirel’in organlarından Karaciğeri Ege Üniversitesi’nde nakil bekleyen iki hastaya, Böbrekleri İzmir Bozyaka Devlet Hastanesi’nde 2 hastaya uyum sağlaması üzerine organ alımı gerçekleştirildi. Seri olarak yapılan 5 saatlik bir organ alım operasyonu ardından alınan organlar nakledilmek üzere ekiplerce İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi ile Bozyaka Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Organları bağışlanan İsmail Fahri Demirel’in oğlu Halil İbrahim Demirel, şöyle dedi:

 

“Babamızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Onun organlarını bağışlayarak çok doğru bir karar verdiğimize inanıyoruz. Onun organlarıyla hayat bulacak olan hastalara uzun ömürler diliyoruz.”

 

Turgutlu Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Sabri Taşçıoğlu da, hastane olarak organ nakline en çok değer veren hastanelerin başında geldiklerini ifade ederken şöyle konuştu:

 

“Hastamızın yapılan operasyon sonrası beyin ölümü gerçekleşmesi üzerine aileyle irtibata geçtik. Aile, hastanemiz komisyonu ve müftülümüz görevlilerince ikna edildi, alınan iki organın 4 kişiye umut olmasını sağladık. Manisa ilinde 2014 yılının ilk organ naklini gerçekleştirdik. Büyük çaba sarf eden ekibimize, bu hayırlı işe evet diyen ailemize ve organ alımını gerçekleştiren personelimize çok teşekkür ediyorum.”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir