Organ bağışına gençlerden büyük ilgi

09 Kasım 2017 Perşembe, 17:13

MANİSA’da, organ bağışının İslami açıdan sakıncasının olmadığını anlatmak için panel düzenlendi. Panelde, Katip Çelebi Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Saffet Köse, İslami açıdan organ bağışının hiçbir sakıncasının bulunmadığını belirtti.

Organ Bağışı Haftası nedeniyle Manisa İl Sağlık Müdürlüğü ve Manisa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle ‘Organ, Doku Nakli ve Bağışına İslami Bakış’ konulu panel düzenlendi. Kültür Sitesi Salonu’ndaki panele, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Bayrakçı, Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan katıldı. Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Bayrakçı, organ bağışını hem sağlık açısından, hem dini açıdan önemine değindi.

MANİSA’DA 1200 KİŞİ BÖBREK NAKLİ BEKLİYOR

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Organ Bağışı Koordinatörü Dr. Dilay Öztürk de Türkiye’de canlıdan organ bağışı oranının yüzde 75’e çıktığını, ancak kadavradan bağış oranının yüzde 25’te kaldığını söyledi. Türkiye’de yaklaşık 27 bin kişinin organ beklediğinin altını çizen Öztürk, ancak çok az sayıda insanın bağışta bulunduğunu kaydetti. Manisa’da 1200 kişinin böbrek nakli beklediğini ve haftanın 3 günü diyalize girmek zorunda kaldıklarını kaydeden Öztürk, kentte 19 bin 32 organ nakli gönüllüsü bulunduğunu ve gönüllü sayısında Manisa’nın İzmir ve İstanbul’un ardından üçüncü sırada yer aldığını açıkladı.

‘GÜNAHLAR KİME YAZILACAK?’

Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saffet Köse de organ bağışının ve naklinin sakıncasının olmamasının yanı sıra, sevap olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Köse, “İnsanların endişe ettikleri noktalar var. Kişi ‘Organımı birine veriyorum. O organla günah işliyorsa kime yazılacak’ diyor. Organ bir insan değildir. Sorumluluğu olan bir varlık değildir. Günahı kim işliyorsa, sorumluluk ona aittir. O organla günahı kim işliyorsa, günah onundur. ‘Organ kimde dirilecek’ soruları da geliyor. Bu hiç önemli değildir. Organ naklinin bilgilerimize göre ilkesel olarak İslami açıdan bir sakıncası yoktur” diye konuştu.

Panelin ardından Şehzadeler İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları ve Celal Bayar Üniversitesi öğrencileri Kültür Sitesi’nden 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na kadar yürüdü. Öğrenciler, ellerinde organ bağışında farkındalık yaratması için pankartlar taşıdı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir