Meraklı bakışlar altında tatbikat

05 Aralık 2016 Pazartesi, 20:32

MANİSA İl Sağlık Müdürlüğü, 1- 7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası nedeniyle, trafik kazasına ilk yardım müdahalesi tatbikatı düzenledi. Çevredeki vatandaşlar ise meraklı gözlerle yapılan çalışmaları izleyip, cep telefonlarıyla görüntüledi.

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü, 112 acil sağlık hizmetlerine dikkat çekmek ve ambulanslara karşı duyarlılığı artırmak amacıyla Şehzadeler İlçesi Cumhuriyet Meydanı’nda trafik kazasına ilk yardım müdahalesi tatbikatı yaptı. 1- 7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kapsamında yapılan tatbikata Vali Yardımcısı Mesut Eser, İl Sağlık Müdürü Hakan Bayrakçı ve vatandaşlar katıldı.

Şehzadeler İlçesi’nde yapılan tatbikatta, kaza yapmış bir aracın içinde ve altında sıkışan yaralılara Acil 112, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ile itfaiye ekiplerinin nasıl müdahale ettiği canlandırıldı. Tatbikatta trafik ekipleri kaza yerinde güvenlik önlemleri alırken, UMKE ile itfaiye ekipleri ise kaza yapan aracın içinde sıkışan bir kadın ve aracın altında kalmış bir cansız mankeni çıkarmak için çalışma yaptı. Aracın içinden ve altında çıkarılan yaralılara olay yerinde ilk müdahale yapıldıktan sonra ambulansla hastaneye götürüldü. Tatbikat alanını dolduran vatandaşlar ise meraklı bakışlarla yapılan çalışmaları izlerken, bir taraftan da cep telefonlarıyla görüntüledi.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ’NDEN ‘AMBULANSA YOL VERİN’ UYARISI

Tatbikat sonrasında açıklama yapan Manisa İl Sağlık Müdürü Hakan Bayrakçı, hafta içerisinde 112 Acil Sağlık hizmetleri konusunda vatandaşları bilinçlendireceklerini ve özellikle ambulanslara yol verme konusunda duyarlılığı artıracaklarını ifade etti. İl Sağlık Müdürü Bayrakçı, kent merkezinde vakaya varış süresinin 8, kırsal alanda ise 30 dakikanın altında olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Sağlık Bakanlığımızın başlattığı ‘Yaşama Yol Ver’ adı altında bir proje var. Bu proje kapsamında ilimizdeki Acil 112 sağlık hizmetleri konusunda vatandaşlarımızı bilinçlendireceğiz. Özellikle Acil 112 ambulanslarının yaşadıkları en büyük sorun trafikte kendilerine yol verilmemesi. Kimi araçlar ambulansın peşine takılarak ilerlemeye çalışırken, kimileri ise ambulansa yol vermemektedir. Ama şunu unutmayalım ki o ambulansın içinde ya kendimiz yada bir yakınımız olabilir. Bu bilinçle sirenlerini çalan ambulanslarımıza trafikte yol verelim. Manisa’da bu konuda duyarlılığı artıracağız.”

İl Sağlık Müdürü Bayrakçı geçen kasım ayı içerisinde Antalya’da yapılan ilk yardım müdahalesi yarışmasında Manisa UMKE ekibinin Türkiye birincisi seçildiğini dile getirdi. Tatbikatın ardından Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan stantlarda vatandaşlara acil sağlık hizmetleri konusunda bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir