Manisa’da hastanelerin iletişim personeline eğitim

01 Nisan 2016 Cuma, 15:08

MANİSA’da, kamu ve özel sağlık kuruluşlarında ‘Hasta İletişim Birim Sorumlusu’ olarak görev yapan personele, interaktif eğitim verildi.

Kamu ve özel sağlık kuruluşlarında ‘Hasta İletişim Birim Sorumlusu’ olarak görev yapan personele, Manisa’da interaktif eğitim verildi. İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonu’ndaki etkinlikte; Hasta Hakları İl koordinatörü Dr. Gülçin Sarı, Dentist Abdullah Buldanlı, Hemşire Semra Zaman, Pisikolog Özlem Demirci ve Turgutlu Devlet Hastanesi Hasta İletişim Birimi Sorumlusu Hemşire Saadet Pekuslu Sanar, eğitimi verdi. İletişim, Hasta Başvuru Bilgi Sistemi’nin (HBBS) kullanılması, hasta hakları ve sorumlulukları, hastaların şikayet ve sorunlarında hasta iletişim birimi sorumlusu personelin yapması gereken iş ve işlemler, sorunu çözme odaklı tutum ve davranışlar hakkında katılımcılar bilgilendirildi.

Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Kaplan, “Herkes ilk önce haklarının neler olduğunu doğru olarak bilmelidir. Hiçbir hak onun gerektirdiği ödev ve yükümlülükleri yerine getirmeden elde edilemez. Dolayısıyla ‘haklarını bilmek’ ve onun için ‘bir şeyler yapmak’ ve hemen ardından o hakları ‘istemek ve kullanmak’ için çaba göstermek gerekir. Herkes sağlık hizmeti sunan kişi ve kurumlara karşı bu haklarının bilincinde olduğunu belirtmeli ve haklarını kullanmak istediğini ifade etmelidir. Temel insan haklarının sağlık hizmetleri sahasındaki yansıması olan ve başta Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda, diğer mevzuatta ve milletlerarası hukuki metinlerde kabul edilen hasta haklarını somut olarak göstermek; sağlık hizmeti verilen bütün kurum ve kuruluşlarda, sağlık kurum ve kuruluşları dışında sağlık hizmeti verilen hallerde, insan haysiyetine yakışır şekilde uygulanmalıdır. Herkesin ‘hasta haklarından faydalanabilmesine, hak ihlallerinden korunabilmesine ve gerektiğinde hukuki korunma yollarını fiilen kullanabilmesine dair usül ve esasları düzenlemek amacı ile hazırlanmıştır. Bu eğitimlerle ve kurulan birimlerle hedefimiz sağlıktaki hizmet kalitesini bir adım öteye taşımaktır” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir