Manisa Sağlık 2023 Projeksiyonu Masaya Yatırıldı

02 Ekim 2014 Perşembe, 11:00

AK Parti Manisa Milletvekili ve Sağlık Komisyonu Üyesi Dr. Muzaffer Yurttaş ve Manisa Sağlık Sen İl Yönetimi Ankara’da sağlıkta 2023 projeksiyonunu konuştular. Yeni seçilen yönetimi ile birlikte Sağlık Sen Genel Merkezini ziyaret eden Mustafa Irgat ve beraberindekiler mecliste AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaşla bir araya geldiler.

Yeniden seçilen Mustafa Irgat’ı ve seçilen yönetimini tebrik eden Dr. Muzaffer Yurttaş, sağlığın içinden gelen bir milletvekili olarak her zaman sağlıkçıların yanında olduğunu ve onların talepleriyle yakından ilgileneceğini ifade etti. Sendika temsilcileri de Yurttaş’a verdiği destek nedeniyle teşekkür ettiler.
Mecliste yapılan toplantıda konuşan Dr. Muzaffer Yurttaş şunları söyledi: “Sağlıkta dönüşüm projesi sayesinde tüm Türkiye’de sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı %39 dan % 75 lere yükselmiştir. Manisa’da bu oran %85-90 civarındadır. Bu memnuniyetin oluşmasında emeği geçen sağlık yöneticilerine ve sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. Amacımız Manisa’yı sağlıklı yaşam kenti haline getirmektir. Bu manada yapılan hizmetlere ek olarak 2023 Manisa Vizyonumuzu oluşturduk ve hedeflerimize doğru hızla yol alıyoruz. Herkese bu konuda görevler düşmektedir” dedi.

Yurttaş, Sağlıkta Manisa 2023 Hedeflerini tek tek anlatarak, tüm görevlilerden bu hedefleri gerçekleştirmek için yoğun bir çalışma beklediğini söyledi. Yurttaş konuşmasında “Manisa’yı yaşanabilir, sağlıklı bir il haline getirmek için belirlediğimiz hedefler şunlardır:

1)Herkese Sağlık Güvencesi: Herkesin sağlık güvencesi olduğu, kamudan ve özel sektörden, üniversitemizden rahatlıkla sağlık hizmeti alabildiği bir Manisa oluşturmak istiyoruz. Sağlık kurumlarını il düzeyinde eşit dağıtılmış ve erişilebilir bir hale getirmenin gayreti içindeyiz. Sağlıkta sürdürülebilirlik önemlidir.
2)Koruyucu Sağlık Hizmetleri: Aile hekimliğinin tüm ülke çapında uygulanmaya başlaması ile birlikte herkesin bir sağlık danışmanı oldu. Ancak hasta olmadan önce sağlığın korunması büyük önem arz ediyor. Bu manada sağlıklı bir çevrenin oluşturulması gerekiyor. Çevre İl Müdürlüğümüz ve Sağlık İl Müdürlüğümüz koordineli olarak sağlıklı içme suyu ve temiz bir çevrenin oluşması için çalışmaktadır.
Bakanlığımızın yaptığı sigara ile mücadele, tuzun azaltılması, hareketli yaşam tarzı, aşılama hizmetleri, ruh sağlığının korunması, obezite ile mücadele gibi projeler ilimizde de sürdürülmektedir.
3)Meslek Hastalıkları Hastanesi: Manisa’da merkezde 5 adet OSB, Akhisar, Salihli ve Turgutlu’da Organize Sanayi Bölgelerimiz mevcuttur. Soma ilçemizde de kurulması kararı alınmıştır. Buralarda yaklaşık 60 bin civarında işçi çalışmaktadır. Ayrıca nikel madenleri çıkarılmaktadır. Soma’da kömür madenlerinde yaklaşık 40 bin kişi çalışmaktadır. Turgutlu ve Salihli ilçelerimizde toprak sanayilerinde binlerce işçi çalışmaktadır. Tüm buralarda çalışanlarda ister istemez meslek hastalığına yakalanma riski vardır. Türkiye’de 3 yerde meslek hastalıkları hastanesi mevcuttur. Dördüncüsünün Manisa’da açılmasını ve bölgedeki diğer illere de hizmet vermesini planlıyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir.
4)Yaşlı Bakımı ve Kronik Hastalıklar: Ortalama yaşam süresinin gün geçtikçe artması neticesinde yaşlı ve kronik hastalıklarda bir artış kaçınılmazdır. Hastanelerimizde kronik hastalıklar poliklinikleri ve yaşlı bakım poliklinikleri oluşturuyoruz. Ayrıca huzurevleri ve rehabilitasyon merkezleri ile sağlık kurumlarımız ortak çalışmalar ile yaşlılarımıza daha iyi hizmet üretmenin gayreti içindedirler.
5)Sağlık Turizmi ve Kaplıca Tedavisi: Manisa jeotermalin ve kaplıcaların yoğun bulunduğu bir bölgemizdir. Buralardaki sağlık ünitelerini artırmak ve sağlık turizmine daha fazla önem vermek zorundayız. Özel sektör ve devlet işbirliği ile Manisa’mız bir kaplıca ve sağlık turizmi merkezi haline gelebilir.
6)Kalp Damar Cerrahisi Merkezi: Şu an itibariyle özel sektör ve üniversitemizde kalp damar cerrahisi merkezleri hizmet vermektedir. Yakın zamanda Manisa merkezde kamu hastanelerimizde de bu merkezi oluşturma çalışmaları sürmektedir. Artık anjio ve kalp ameliyatları için hastalarımızın başka merkezlere sevk edilmesi önlenecektir.
7)Yanık Merkezleri ve Üniteleri: Şu an itibariyle bölgemizde sadece İzmir ilinde Yanık ünite ve merkezi bulunmaktadır. Yoğun sanayinin ve madenlerin bulunduğu ilimizde yanıklar olabilmektedir. Bu hastaların bir kısmı yanık merkezlerine tedavi için sevk edilmektedir. Şu an hem üniversite hastanemizde hem de Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nde Yanık Merkezi kararı aldık ve çalışmalar sürüyor. Ayrıca Turgutlu ve Soma Devlet Hastaneleri bünyesinde Yanık Üniteleri kurmayı planlıyoruz.
8)Evde Bakım Hizmetleri: Hemen hemen tüm ilçelerimizde evde bakım birimlerini oluşturduk. Tüm ilçelerimizde oluşturacağız. Bu birimler evde yatan felçli ve hastaneye gelmekte zorlanan ve günlük pansuman, tedavi ve enjeksiyonları gereken hastalarımızı evde ziyaret ederek tedavilerini gerçekleştirmektedirler.
9)Diş Sağlığı Hizmetleri: Şu an itibariyle Manisa merkezde 60 ünitelik, Turgutlu’da 20 ünitelik, Akhisar’da 20 ünitelik, Salihli’de 30 ünitelik bağımsız diş hastanelerimizi hizmete sunduk. Diğer hastanelerimizin bünyesinde diş hekimlerimiz görev yapmaktadır. Bu hastanelerde protez işlemleri ile her türlü tedaviler yapılabilmektedir. Amacımız buralardaki diş uzmanı sayısını artırmaktır. Ayrıca okullarımızda diş sağlığının korunmasına yönelik eğitim çalışmalarını da sürdürüyoruz. Evde bakım hizmetleri bünyesinde de diş hekimlerimiz bulunmaktadır.
10)Uzman ve Yan Dal Uzmanları: Uzman hekim dağılımındaki dengesizliği giderip ilçelerimizdeki tüm uzman hekim ihtiyaçlarını gidermek için çalışıyoruz. Ayrıca çocuk enfeksiyon, çocuk nörolojisi, yeni doğan, hematoloji, onkoloji, endokrinoloji gibi yan dal uzmanlarımızın sayısını artırmayı hedefliyoruz. Acil servislerimizde acil uzmanlarının bulunması için gayret ediyoruz.
11)Yardımcı Sağlık Personeli: İlimizde genel olarak yardımcı sağlık personelinde büyük bir sıkıntı bulunmamaktadır. Ancak aile sağlığı merkezlerindeki yardımcı personelleri artırmayı planlıyoruz. Teknisyen ve diş hekimi yardımcılarını artırıyoruz. Değişik grup köylerimiz ve büyük mahallelerimizde ebe sayısının artması gerekiyor.
12)Şehir Hastaneleri Projesi: Tüm ülkemizde yapımına başlanan şehir hastanelerinden birini de Manisa’mızda inşa ediyoruz. Temelleri atılan hastane iki yıl içinde tamamlanacaktır. 560 yataklı olarak planlanan bu hastanenin Eğitim ve Araştırma Hastanesi şeklinde hizmet vermesini sağlayacağız.
13)Acil Sağlık Hizmetleri: Ambulans kadrosu ve personeli ile Manisa acil servis hizmetleri yönünden şanslı iller arasındadır. Bu sayısı daha da artırmak için çalışıyoruz. Ayrıca Manisa Merkezde “112 Çağrı Merkezi” kuruyoruz. İnşaatı tamamlanan bu binada sağlık, itfaiye, güvenlik için tek çağrı merkezi oluşturulacaktır. İlimizde afetlerde görev yapan UMKE kurulmuş olup Soma’da maden kazasında oldukça başarılı çalışmalar yapmıştır.
14) Sağlık Çalışan Memnuniyeti: Sağlıkta memnuniyeti sağlayan sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları asla kabul edemeyiz. Bunları önlemek için çalışıyoruz. Ayrıca sağlık çalışanlarının özlük haklarında iyileştirmeler ve memnuniyet oranlarının artması için çaba sarf ediyoruz.
15)Özel Sağlık Hizmetleri: Manisa özel sağlık hizmetlerinin yoğun bulunduğu bir ildir. Bu kuruluşlarımız gerek yoğun bakım, gerekse acil hizmetleri ve diğer hizmetler bakımından her geçen gün daha iyi hizmet vermeye çalışmaktadırlar. Buralarda çalışan sağlık çalışanlarının özlük hakları ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi konusunda da gayret ediyoruz.
16)Tahlil, tetkik ve ilaç israfının önlenmesi: Hastaların yapılan tetkikleri başka bir hastaneye sevk edildiğinde tetkikler tekrar yapılarak hem zaman hem maddi israf oluşmaktadır. Bunun için Manisa Kamu Hastaneleri arasında kurulacak internet ağı vasıtası ile tetkiklerin ve görüntüleme sonuçlarının paylaşılması için altyapı çalışmaları sürmektedir. E-sağlık ve Tele-Tıp çalışmalarımız devam edecektir. Bu sayede personel üzerindeki aşırı kırtasiye yükünün de kaldırılması sağlanacaktır. Hastanelerimizdeki ilaç ve diğer israfların önlenmesi de öenm taşımaktadır.
17)Kreş ve İbadethane: Hastanelerimizde çalışan personelimizin çocukları için kreş ihtiyacını karşılamak için bakanlığımız çalışma yürütmektedir. Turgutlu Devlet Hastanesi bünyesinde bir kreş oluşturduk. Soma, Salihli ilçelerimizde hazırlıklar sürüyor. Amacımız her hastane bünyesinde birer kreş yapmaktır. Ayrıca hasta ve yakınları ile personelin ibadetlerini rahatça yapabilmeleri için hastane bünyesinde mescit oluşturuyoruz. Hastanelerimizin çevre düzenlemesi ve diğer sosyal alanları iyileştirme gayretlerimiz devam etmektedir.
18) Toksikoloji Merkezi: Manisa Psikiyatri Hastanesi bünyesinde kandaki zehirlenme sonucu biriken maddelerin tespiti ve uyuşturucu tespitini sağlayan ve tüm bölgeye hizmet verecek bir Toksikoloji Labaratuıvarı kurmaya çalışıyoruz.
19) Organ Nakil Merkezi: Manisa Celal Bayar Üniversitemiz bünyesinde organ nakil merkezi kurulması için gerekli izinler alındır. Karaciğer, böbrek, kornea ve diğer nakillerin yapılmasını sağlayacağız. Artık Manisa’mızda da bu nakiller yapılabilecektir.
20)Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hastanesi: Tüm bölgemize hizmet eden Psikiyatri hastanemiz Türkiye’de ilk kurulan üç hastaneden biridir. Şu an yetersiz kalmaktadır. Sancaklıbozköy yakınlarında tahsis edilen 195 dekar arazi üzerinde yeni bir psikiyatri hastanesi planlıyoruz. Ayrıca bu bünyede Yüksek Güvenirlikli Adli Psikiyatri Hastanesi oluşturmaya çalışıyoruz.
21)Tüp Bebek Merkezleri: Şu an itibariyle özel sektörde ve tıp fakültemiz bünyesinde tüp bebek merkezlerimiz bulunmaktadır. Kamu hastanelerimiz bünyesinde de tüp bebek merkezi oluşturacağız.
22)Hastane İnşaatlarımız: Manisa’da 560 yataklı Kamu Özel Hastanesi, Soma’da 300 Yataklı Devlet Hastanesi, Demirci Devlet Hastanesi, Selendi Devlet Hastanesi, Kırkağaç Devlet Hastanesi Ek Bina ve Akhisar Diş Hastanesi devam etmektedir. Bunun yanında Merkez Efendi Devlet Hastanesi, Ahmetli Devlet Hastanesi, Gölmarmara Devlet Hastanesi planlamaları devam etmektedir. Ayrıca ilçelerde Toplum Sağlığı Merkezleri ile ilimizde ortak sağlık hizmet binası çalışmaları sürmektedir.
23)Engelliler ve Sağlık Hizmetleri: Tüm sağlık birimlerimizde engellilerimizin güvenli bir şekilde sağlık hizmeti alabilmesi erişebilirlik çalışmaları sürdürülmektedir. Engellilerimizin hastanelerden kolaylıkla engelli raporlarını almalarını sağlıyoruz.
24)Hasta Memnuniyetinin Artırılması: Şu an itibariyle bazı ilçelerimiz arasında farklılıklar olmasına rağmen sağlıktan memnuniyet oranı %85-90 civarındadır. Bu oran yapılan çalışmalarla daha da artacaktır. Çalışan memnuniyetinin artırılması da asla ikinci plana atılmamalıdır. Hastanelerimizi “Şifahane” haline getirmek için tüm gerekenleri yapmalıyız.
25)Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi: Hafsa Sultan Hastanesi bünyesinde tüm sağlık birimlerini bir araya getiriyoruz. KVC Merkezinin taşınması ile bu tamamlanacaktır. Fakülte bünyesinde organ nakil merkezi, yanık merkezi kurulması çalışmaları sürüyor. Tıp Fakültesi ile diğer hastanelerimiz arasındaki diyaloğun sağlanması ve ortak çözümler üretilmesi için gayret ediyoruz. Ayrıca üniversite ve Halk Sağlığı Müdürlüğümüz halkın sağlık konusunda eğitilmesi için de projeler yapmakta ve hayata geçirmektedir.
26) Diş Hekimliği Fakültesi: YÖK tarafından Manisa Celal Bayar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi kuruluş kararı alınmıştır. Fakültenin bir an önce hayata geçirilmesi için gayret ediyoruz. Fakülte ile diğer diş hastaneleri arasında bilgi alışverişi sağlanacaktır. Eczacılık fakültesinin de kurulması gerekmektedir.
27)Görüntüleme ve Teknolojik Altyapı: Tüm hastanelerimizdeki teknolojiyi iyileştirmek, görüntüleme sistemlerini erişilebilir hale getirmek için çalışıyoruz. Her hastanemizde dijital röntgen sistemleri ve son teknoloji labaratuvar cihazlarını kullanmak için gayret ediyoruz. Hastaneler arasında röntgen sonuçlarının görülebilmesi için altyapı oluşturuyoruz.
28)Yoğun Bakım Üniteleri: Manisa’da kamu, özel ve üniversite bünyesindeki yoğun bakım yatak sayılarımızı artırdık. Hem kalite hem sayı artışı yanında palyatif bakım üniteleri kurmak için çaba harcıyoruz. Özellikle Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri ihtiyacını karşılamamız gerekiyor.
29)Tıp Tarihi Müzesi: Sultan Camii Külliyesi bünyesinde Celal Bayar Üniversitesine bağlı bir Tıp Tarihi Müzesi kuruldu. Ayrıca Psikiyatri Hastanesi A Blok restore edildi. Tarihe sahip çıkmak için de çalışmalıyız.
30)Kızılay Kan Merkezi: Manisa olarak yılda 50 bin ünite kan bağışı yapan başarılı illerden birisiyiz. Merkezde ve ilçelerimizde kan bağış merkezleri kuruyoruz. Sağlıklı kan tedariki için her türlü titiz çalışmayı sürdürüyoruz.
31)Sağlık Enstitüleri: Türkiye’de Kanser Araştırma Enstitüsü, Beslenme ve Metabolizma Enstitüsü, Kronik Hastalıklar ve Meslek Hastalıkları Enstitüsü için çalışmalar sürmektedir.
32)Yerli Malı Kullanımı ve Organize Sağlık Bölgesi: Hastanelerimiz bünyesinde yerli malı kullanımı ve Organize Sağlık Bölgesi oluşturulması için bakanlığımızın çalışmaları var. Bu konuda yatırımcılarımıza ve sağlık yöneticilerimize çağrıda bulunuyorum. Hem yerli malı kullanalım hem de OSB bünyesinde sağlık bölgesi oluşturalım.” dedi.

Sağlık Sen Başkanı Mustafa Irgat ve yönetimi yapılan tüm çalışmalara yapıcı destek vereceklerini belirttiler. Sağlıkçı bir milletvekili olması dolayısıyla kendilerini ve sağlıkçıları yakından tanıyan ve her daim yanlarında olan Dr. Muzaffer Yurttaş’a teşekkür ettiler.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir