Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Tay’dan Havuz Uyarısı

30 Haziran 2014 Pazartesi, 18:09

MANİSA Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, il merkezinde faaliyet gösteren 7 havuz işletmesinden 3’ünün yapılan denetimlerde kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan uygun çıkmadığını açıkladı. Dr. Tay, bu havuzların gerekli tedbirler alıp, aksaklıklar giderilene kadar faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildiğini de bildirdi.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte Manisa’da tatile gidemeyen vatandaşlar kent merkezindeki havuz işletmelerine akın etti. Ancak, Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün yaptığı havuz denetimlerinde havuzların mikrop saçtığı ortaya çıktı. Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, havuz işletmelerinde

rutin denetimlere başladıklarını belirtip, “Her ay havuzlardan su numuneleri alıp denetimleri yapıyoruz. Tahlillerde havuz sularının fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerini inceliyoruz. Manisa merkezde bugün itibariyle faaliyet gösteren 7 açık havuzdan 3 tanesi mikrobiyolojik yönden kirli çıkmıştır. Bir tanesinde 5 çeşit mikroba rastlandı. Bunlarla ilgili yazışmalar yapıldı. Diğer tesislerde de kimyasal açıdan yüksek değerlere rastlandı. Bunlar insan sağlığı açısından doğrudan etkili olmamakla birlikte bunların da normal değerlere getirilmesi için tesis işletmeleri uyarıldı”dedi. Dr. Tay, mikrobiyolojik açıdan temiz çıkmayan havuzların düzelene kadar faaliyetlerini durdurma kararı aldıklarını duyurdu.

ENFEKSİYON RİSKİ ÇOK YÜKSEK

Mikrop içeren havuzlara girilmesinin çok tehlikeli olduğuna dikkat çeken Tay, birçok hastalığa yakalanılabileceğini dile getirdi. Dr. Tay, “Kimyasal değerlerdeki değişikler cilt hastalıkları başta olmak üzere tahriş, kaşıntıya neden olabilir. Ama özellikle mikrop üreyen havuzlarda pek çok enfeksiyon kapabilirsiniz. Mantar ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilir” diye konuştu.

HAVUZA GİRENLERE ÖNERİLER

Havuza giren kişilere çeşitli önerilerde bulunan Tay, “Havuza girmeden en az bir saat önce bir şeyler yemek gerekiyor. Yemek yedikten sonra hemen havuza girilmemeli. Mutlaka duş alınıp, dezenfektandan geçilmeli. Özellikle cilt ve idrar yolu hastalığı olan kişilerin tedavileri tamamlanana kadar havuzdan uzak durmaları öneriyoruz. Klor yüksekliği nedeniyle çocukların gözlerinde tahriş olabilir. Bu nedenle gözlük kullanılmalıdır. Havuza mayo dışında başka giyeceklerle girilmemeli. Havuzlar dışındaki kanal ve göletlerde kesinlikle suya girilmemeli. Çünkü buraların ölçümleri, takipleri yapılmıyor” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.