Hastanelerde Yoğun bakım yatak sayısı artıyor

02 Eylül 2014 Salı, 17:40

Sağlık Bakanlığı Yoğun Bakım Yatak Sayısını Artırıyor.

Özellikle çocuklara yönelik yoğun bakım ünitesi eksikliğini giderebilmek için, Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Eylül sonuna kadar çocuk yoğun bakım merkezlerinin sayısı artırılacak. Çocuk yoğun bakım sayısında uzman açığının giderilmesi için de yeni bir düzenlemeye gidiliyor.

Konuyla ilgili olarak AK Parti Manisa Milletvekili ve Sağlık Komisyonu Üyesi Dr. Muzaffer Yurttaş “Manisa il genelinde 2002 yılında kamuya ait hastanelerde toplam 21 yoğun bakım yatağı bulunurken bugün bu sayı 177 ye ulaşmış durumdadır. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde bulunan 62 yoğun bakım yatağı da ilave edildiğinde kamuya ait toplam 239 yoğun bakım yatağımız mevcuttur. Özel hastaneler de dahil edildiğinde Manisa ilimizde 393 yoğun bakım yatağı hastalarımızın hizmetindedir.Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğimiz hem yoğun bakım hem de palyatif yoğun bakım yatak sayılarını artırmak için çalışıyor. Amacımız Manisa’daki hastalarımızı kendi hastanelerimizde yoğun bakım ünitelerinde tedavilerini sağlamaktır.” dedi.

Manisa’da özel sektöre ait hastanelerde 44’ü yenidoğan yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 154 yoğun bakım yatağı bulunduğunu belirten Yurttaş, kısa sürede hem özel hem de kamu hastanelerinde yeterli sayıya ulaşmak istediklerini söyledi.

Yurttaş açıklamasında “Sağlık Bakanlığımızın üzerinde çalıştığı bir diğer düzenleme de yetişkinlere yönelik “Ara Yoğun Bakım Merkezleri” nin açılması için yapılacak. Yoğun bakımda işi biten hastanın beslenme ve bakım konularında yine yardıma ihtiyacı oluyor. Normal servislere kabul edilmedikleri için mecburi yoğun bakım ünitelerinde tutuluyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre yoğun bakım ünitelerinin yüzde 30’unu bu hastalar oluşturuyor.İşte Sağlık Bakanlığı, tedavisi yoğun bakım gerektirmeyen ancak hastanede takibi zorunlu olan yetişkin hastalar için de ara yoğun bakım merkezleri kuracak. Söz konusu hastalara için “palyatif yoğun bakım” diye yeni bir tanım getiriliyor. Palyatif ya da diğer adıyla ara yoğun merkezleri hem kamu hastaneleri, hem de özel hastanelerde zorunlu olacak. Bu sayede yoğun bakım yataklarının yüzde 30’unun boşalması hedefleniyor” dedi.

Yurttaş ayrıca Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi bünyesinde ve Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi içerisinde Yanık Ünitesi kurma çalışmalarına da başladıklarını ve kısa sürede bu üniteleri açacaklarını ifade etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.