Engelliler için 5 yıldızlı bakım merkezi

20 Ocak 2015 Salı, 11:21

MANİSA’da, geçen yıl açılışı yapılan 38 öğrenci kapasiteli Zihinsel Yetersiz Çocuklar Yatılı Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi (ZİÇEV), beş yıldızlı otel konforunda hizmet veriyor. Şu an dört zihinsel engelinin bulunduğu merkezde 13 personel görev yapıyor.

Laleli Mahallesi’nde, üç yıl önce Vakıfbank’ın desteğiyle temeli atılan üç katlı Zihinsel Yetersiz Çocuklar Yatılı Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışı, bazı ufak tefek eksikliklerine rağmen geçen yıl Başbakan Yardımcısı, AK Parti Bursa Milletvekili Bülent Arınç tarafından yapıldı. Ufak tefek eksiklikleri de giderilen merkez, aktivite alanları, atölyeler, spor salonu, kuaför salonu, televizyon odası, yemekhane, kafeterya, çamaşırhane ve mescidi ve pansiyon kısmıyla beşyıldızlı otel konforunda hizmet veriyor. Üst katında kız, orta katta ise erkek öğrencilerin kaldığı merkezde, bir müdür, dört bakıcı, dört hemşire ve dört temizlik görevlisi hizmet veriyor. Merkezde, şu an için dört zihinsel engelli öğrenci eğitim alıyor.

AİLELER BİZE GÜVENSİN

19’u kız 38 zihinsel engelliye hizmet verebilecek kapasitede olduklarının belirten ZİÇEV Manisa Şube Baskanı Hüseyin Okumuş, çocuklarına bakamayan engelli ailelerinin artık rahat edeceğini söyledi. Zihinsel engellilere yönelik Ege Bölgesi’nde bu kalitede bir bakım merkezinin olmadığını vurgulayan Okumuş, “Bu durumdaki çocukların bakımı çok zor. Aileler bir an olsun nefes alamıyorlar. Ayrıca ailelerin, ‘Biz öldükten sonra çocuğuma kim bakacak?’ korkusu vardı. Zihinsel engelli çocuk sahibi aileler yıllarca çocuklarına bakacak böyle bir bakım merkezinin özlemini çekti. Şimdi ise engellilerin 5 yıldızlı bir otel konforunda kalabilecekleri merkez açtık. Maddi durumu kötü zihinsel engelli ailelerin çocukları da merkezimizde kalabilecek. Zihinsel engellilerin eğitimlerini de burada sürdüreceğiz. Hem sosyal açıdan gelişecekler hem de yaşamlarını sürdürecekleri alana kavuşacaklar. Sürekli sosyal aktivite içinde olacaklar. Önümüzdeki günlerde engelli aileleri de eğer isterlerse çocukların yanında misafir olarak belirli bir süre konaklayabilecek” diye konuştu.

MANİSA VE ÇEVRESİNE HİZMET VERİYOR

Ailelerden kendilerine güvenmelerini de isteyen Okumuş, “Çocukların yüzlerinin gülmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Manisa ve çevre illerdeki zihinsel engelli çocuklar için hizmet vermeye hazırız. Ailelerimizi ve çocuklarımızı bekliyoruz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir