Engelli Bakım Merkezi Bir Türlü Faaliyete Geçemedi

06 Ağustos 2014 Çarşamba, 14:34

Manisa’da, anne ve babasını yitirmiş engellilerin sürekli kalabilmesi için yaptırılan Zihinsel Yetersiz Çocuklar Yatılı Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, 1 yıl 4 ay önce açılmasına rağmen faaliyete geçmedi. Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Manisa Şube Başkanı Hüseyin Okumuş, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın iki defa yönetmelik değiştirmesinden dolayı bakım merkezinin faaliyete geçemediğini ve yeni yönetmeliğin çıkmasını beklediklerini söyledi.

Kentte engelli ailelerinin umutla beklediği Yatılı Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, yönetmelik kurbanı oldu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın geçen yıl Nisan ayında açılışını yaptığı 2 bin 400 metrekare alan üzerine, yaklaşık 2.5 milyon liraya inşa edilen merkezin, bir türlü faaliyete geçmemesine tepki geldi.

“ŞU ANDA YENİ YÖNETMELİK ÇIKIYOR”

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda bakımevi ve rehabilitasyon merkezleriyle ilgili yönetmeliğin sürekli değiştiğini söyleyen ZİÇEV Manisa Şube Başkanı Hüseyin Okumuş, “Yılda iki defa yönetmelik değişti. Bu süre içinde mevcut okulları bile kapattılar. Okulun açılışını 2013 yılının nisan ayında yapmıştık. ‘Ağustos ayında yeni yönetmelik çıkacak’ dediler. Ama bu günlere kadar geldik. Şu anda yeni yönetmelik çıkıyor. Biz her şeyimizi bu yeni yönetmeliğe göre yeniden planladık. Odalar 4 kişilikti, 3 kişiye indirildi” dedi.

AİLELER SABIRSIZCA BEKLİYOR

Bakım rehabilitasyon merkezinin kapasitesinin yeni yönetmelikte düştüğünü kaydeden Okumuş, merkezde 38 engellinin kalabileceğini söyledi. Okumuş, “Pek çok aile bu merkezin açılmasını bekliyor. Çünkü burada annesi babası olmayan engelliler kalabilecek. Engelli ailelerinin ‘çocuğuma ben öldükten sonra kim bakacak?’ endişesini giderecek. 24 saat esasına göre çalışılacak. Engelli aileleri bizi arayıp merkezin ne zaman faaliyete geçeceğini soruyor. Ancak komisyonun kurulduğunu ve çok yakın zamanda merkezin ruhsat probleminin giderileceğini biliyoruz” diye konuştu. Resmi açılışına rağmen faaliyete geçmeyen merkezde personel sıkıntısının olduğunu söyleyen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, önümüzdeki günlerde bakanlığın, merkezin faaliyete geçmesiyle ilgili kararı vermesini beklediklerini dile getirdi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir