CBÜ TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

29 Eylül 2014 Pazartesi, 11:19

Türkiye’de bir ilk; CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi’nde ağır Hemofili A hastasında ana aort damarı ve aort kapak değişim ameliyatı yapıldı

Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’nde Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek, ağır Hemofili A hastasında ana aort damarı ve aort kapak değişim ameliyatı yapıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Tetik, ameliyatla ilgili bilgi vererek şöyle konuştu: “43 yaşında Marfan Sendromlu, ağır Hemofili A hastalığı olan Sedat Göktaş isimli hastayı, kalpten çıkan ana aort damarı balonlaşması (asendan aort anevrizması) ve aort kapak hastalığı tanısı ile kliniğimize operasyon amacıyla yatırdık. Hasta daha önce başka birkaç hastaneye başvurmuş fakat yüksek risk nedeni ile operasyonu yapılmamıştı. Marfan Sendromu seyrek görülmemekle birlikte ağır Hemofili A ile birlikteliği oldukça nadirdir. Hemofili A, kandaki faktör 8 eksikliği ve kanın pıhtılaşma mekanizması bozukluğu nedeni ile ciddi kanamalara yol açan bir hastalıktır. Literatüre baktığımızda Türkiye’de böyle bir vakaya rastlanılmadı ancak dünya literatüründe nadir vakaların yapıldığına rastladık. Bu hastalar multidisipliner yaklaşım ile ameliyat öncesi değerlendirme ve ön hazırlık yapılmasını gerektirir.  Hematoloji bölümünden Prof. Dr. İsmet Aydoğdu tarafından konsülte edildi, faktör düzeyleri değerlendirildi, perioperatif tedavi planı oluşturuldu Biyokimya Bölümünden Prof. Dr. Fatma Taneli tarafında Faktör VIII aktivite düzey ölçümü için çalışma düzeni oluşturuldu. Anestezi Bölümünden Doç. Dr. Tülün Öztürk tarafından konsülte edildi. Hasta Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğimizde, ben, Op. Dr. Funda Yıldırım ve Dr. Alper Özbakkaloğlu ile Anestezi ekibini oluşturan Doç. Dr. Tülin Öztürk ve Dr. Azize Bavli tarafından ameliyat edildi ve kalpten çıkan ana aort damarı ve kapağı (Bentall Operasyonu) değiştirildi. Hastaya ameliyat öncesi, esnası ve sonrasında faktör aktivite seviyesi ölçümü yapılarak ve faktör 8  infüzyonu başlanarak kanaması kontrol altına alındı. Hastaya kan sulandırıcı ilaç kullanmasını gerektirmeyen biyolojik komposit kapak takıldı. Ameliyat sonrası yoğun bakım izleminde ise problemi olmadı. Hafsa Sultan Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmekten çok mutluyuz.”

 

5 Yorum

 1. Sedad Göktaş

  29 Eylül 2014 at 13:26

  Başta ömer hocam olmak üzere opr drFunda hanim
  Dr özlem hanım Dr Alper bey tüm ekibine çok cok teşekkür Iyiyim varsınız. ..

 2. Metin Çoban

  29 Eylül 2014 at 14:45

  Hasta benim yakınım olur, Prof.
  Dr. Ömer Tetik Hocama ve Ekibine çok teşekkür ederiz. Böyle zor bir ameliyatı gerçekleştirdiği için.Hepsinden Allah razı olsun.

 3. Necmettin Tetik

  1 Ekim 2014 at 12:43

  Prof.Dr.Ömer Tetik ve ekibini tebrik eder, sağlık esenlik ve başarılar dilerim…

 4. TUNCAY ŞEN

  2 Ekim 2014 at 09:17

  Prof dr ömer tetik ve ekibini tebrik eder, Bakır kasabasından hastam olan Sedad Göktaş a geçmiş olsun dileklerimi sunarım.
  dr tuncay şen

 5. halil calışkan

  2 Ekim 2014 at 10:39

  hastanız benim cocukluk arkadaşım tüm prof dr ömer tetik ve ekibine teşekur bir borç biliyorum sedad göktaş arkadaşıma acıl şifalarıma dilerim

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir