BAYRAMA ÖZEL BESLENME UYARILARI!

02 Ekim 2014 Perşembe, 14:52

MANİSA Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, Kurban Bayramı’nda artan kırmızı et ve tatlı tüketimi konusunda vatandaşları uyardı.

Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, Kurban Bayramı’nda değişen beslenme alışkanlıklarına dikkat çekti. Tay, aşırı tüketimin, yağ ve kolesterolde ani yükselişlere neden olabildiğini belirterek, kilo problemi, yüksek tansiyon, diyabet, kalp-damar ve mide rahatsızlıkları olanları, et tüketiminin zirve yaptığı Kurban Bayramı’nda dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Kırmızı etin ağırlıklı tüketildiği Kurban Bayramı’nda dengeli beslenmenin önemine değinen Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, “Az ve sık yiyin, mutlaka egzersiz yapın. Kurban etleri özellikle dinlendirilerek tüketilmelidir. Mide ve bağırsak hastalığı olan kişiler, kurban etlerini buzdolabında bir iki gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirerek yiyebilir” dedi.

Dr. Tay bekletilmeden pişirilen ve aşırı miktarlarda tüketilen kurban etlerinin ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirterek, kalp-damar hastalığı, diyabet ve yüksek tansiyonu olan kişilerin, yağsız veya az yağlı etleri tercih etmesi gerektiğini hatırlattı. Tay, etlerin tuzsuz ve yağsız pişirilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Kurban Bayramı’nda sağlığı korumak adına önerilerde de bulunan Dr. Tay, “Güne hafif bir kahvaltı ile başlayın. Bayram ziyaretlerinde ikram edilen hamur tatlılarından tadımlık miktarlarda yiyin. Çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri fazla tüketmeyin. Çikolata ve şekere alternatif olarak vitamin ve mineral zengini, posa içeriği yüksek olan ceviz, fındık, üzüm gibi kuruyemişler tercih edin” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir