Bağımlılıkla mücadeleye farklı bakış

19 Aralık 2017 Salı, 19:15

Manisa’da düzenlenen Mevlana’nın ‘Ne olursan ol yine gel her türlü bağımlılığa hayır de’ temalı ‘Bağımlılık ve Gençlik Semineri’nde arya, dans, rap, ilahi ve semazen gösterileri ile vuslatının 744. yılında hem Mevlana anıldı hem de bağımlılıkla nasıl mücadele edileceği Uzm. Dr. Ümit Atman tarafından anlatıldı.
Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Lale Salonu’nda gençlerin bağımlılık yapıcı maddelerle tanışmadan mücadelelerini sağlamak için 4 yıldır çeşitli etkinlikler düzenleyen Manisa Bağımlılıkla Mücadele Derneğinin MOSTEM Lisesi iş birliğiyle gerçekleştirdiği seminerde hem Mevlana anıldı hem gençler bağımlılık yapıcı maddelerle nasıl mücadele edeceklerini öğrendi. İçinde rap, ilahi, dans, arya ve sema gösterisi olan programla keyifli bir seminer yaşandı.
Seminer öncesi açıklamada bulunan Manisa Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Uzm. Dr. Ümit Atman, “Manisa Bağımlılıkla Mücadele Derneği olarak 2014 yılından beri özellikle gençleri bağımlılık yapıcı maddelerden uzak tutmak, koruyucu hekimlik adına hizmetler veriyoruz ve bu hizmetleri taçlandırdığımız noktalar bu sanatsal etkinliklerimiz. Amacımız gençlere bu maddelere hiç başlamadan hayır diyebilmeyi öğretmek ve yeni yollar açabilmek. Bu yeni yolların başında da sanat geliyor. Dans etsinler, şarkı söylesinler, resim yapsınlar, tiyatro yapsınlar. Sanatın her koluyla, sporla ilgilensinler ve bu maddelerden uzak dursunlar istiyoruz. Bu sene 4’üncü yılımızdayız 15’inci sanat etkinliğiyle bugün burada toplandık. Çok yakın bir zamanda sadece 2 gün önce Hazreti Mevlana’yı anma etkinlikleri düzenlendi. Hazreti Mevlana Türk İslam aleminin önemli figürlerinden önemli karakterlerinden biridir. Mevlana’dan yola çıkarak 744’üncü yıl dönümü sebebiyle yola çıkalım dedik. Hem gençlerimiz Hazreti Mevlana’yı hem onun felsefesini öğretelim ve bu öğretilerden yola çıkarak erişkinlere de bir mesaj verelim ne olursa olsun her koşulda gençlerimizi yargılamadan, ayıplamadan, itelemeden, izole etmeden kucaklayalım temasıyla bu projeyi planladık. Yaklaşık 3-4 aydır gençlerimizle bu çalışmaya hazırlanıyoruz. Çalışmayı planlarken ilimizdeki örnek liselerden biri olan MOSTEM Lisesi gençleri ve öğretmenleriyle yol aldık. Gençlerin hevesi ve çabaları çok anlamlıydı. Bugün burada gençlerimizle birlikte Hazreti Mevlana’nın ‘Ne olursan ol yine gel’ öğretisinden yola çıkarak her şekilde her gence kalbimizin açık olduğunu ve gençlerle birlikte ‘Her ne olursan ol yine gel, her türlü bağımlılığa hayır diyelim’ demek için toplandık” dedi.

“Rakamlar ürkütücü”
Uyuşturucu kullanımıyla ilgili rakamlardan da bahseden Atman, şunları söyledi:
“En son 2017 yılında Türkiye’ye ait rakamlara baktığımızda uyuşturucuyla mücadele eylem planı çerçevesinde son 10 yılda 2 bin 148 kişinin uyuşturucuya bağlı nedenlerden hayatını kaybettiğini görüyoruz. 15 yaş sonrası erişkinlik dönemi dediğimiz 60 yaşa kadar olan dönemde de en az bir kez bu maddeleri kullanan ve denemiş kişi sayısının 1 milyon 300 bin. Rakamlar ürpertici. İlimizle alakalı çalışmalar tam toplum temelli çalışmalar olmaması sebebiyle Manisa’ya ait rakamlar veremesek de ülke genelindeki rakamlar gösteriyor ki maddeye başlama yaşı, zararlı alışkanlıkla tanışma yaşı maalesef 15 yaşın altında ve bu oranlar yüzde 30’larda. 20 yaşın altında yani 20 yaşa gelmeden neredeyse gençlerin yüzde 80’i bu maddelerle, bu zararlı alışkanlıklarla tanışıyorlar. Bizim artık yapabileceğimiz en önemli şey 4 yıldır mücadelemizde düstur edindiğimiz şey, gençler bunlarla bir şekilde sosyal hayatta, aile hayatında, girdikleri ortamda karşılaşıyorlar. Hayır demeyi bilmeliler, hayır demeyi öğrenmeliler. Hayır demeyi öğretmek için mücadeleye devam. Bu çalışmalar da bu paralellikte devam edecek.”
Atman’ın konuşmasının ardından MOSTEM Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan sema, arya, rap, ilahi ve dans gösterileri büyük beğeni topladı.
Seminere Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Talip Akbaş, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcıları İdris Avşar ve Şule Uygur, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, Manisa Bağımlılığı Önleme ve Sağlıklı Yaşam Derneği (MASDER) Başkanı ve MOSTEM Lisesi öğrenci, öğretmen ve velileri katıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir