Dünyanın En Popüler Sporu: Futbol

03 Şubat 2018 Cumartesi, 18:30

 

Futbol, dünya üzerinde en çok takip edilen spor dallarının başında geliyor. Her gün milyonlarca kişi tarafından takip edilen futbola ilginin bu kadar yüksek olması, onu haber sayfalarında, gazetelerde, spor kanallarında en üst sıraya yerleştiriyor. Böylece futbol tutkunları takımlarının maçlarını, rakiplerini, ligleri, fikstürleri kolayca takip edebiliyor.

Her ülke kendi içinde birçok takımın karşılaştığı ligler içeriyor. Bu karşılaşmalar sonucunda her ligin bir şampiyonu oluyor. Bu şampiyonlar eğer oynanan lig alt seviye bir lig ise bir üst lige geçmeye hak kazanıyor, oynanan lig en üst seviye bir lig ise bulundukları ülkeye göre çeşitli turnuvalara katılmaya hak kazanıyor. Şampiyonluğun yanı sıra liglerdeki 2. 3. bazı liglerdeki 4. 5. hatta 6. sıralar bile takımlar için önem arz ediyor. Ülke başarı puanına göre bu takımlar da uluslar arası turnuvalara katılabilme hakkı kazanıyor. Liglerin en alt sırasında bulunan takımlar da küme düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Ligin türüne bağlı olarak küme düşürülen takım sayısı değişiyor.

Türkiye Futbol Ligleri

Türkiye’de en üst seviye futbol müsabakalarının oynandığı lig Süper Lig’dir. Süper Lig’de her futbol sezonunda 18 takım yer alıyor. 18 takımın maç günleri lig başlamadan önce fikstür ile belirleniyor. Maçlar sonucunda en çok puanı elde eden takım şampiyon olmaya hak kazanıyor. Köklü birçok takımın yer aldığı Süper Lig hem Türk taraftarlar tarafından hem de yurt dışından ilgiyle takip ediliyor.

Dev Takımların Mücadelesi

Süper Lig’de yer alan en başarılı takımlardan biri 1903 yılında kurulmuş olan Beşiktaş’tır. Beşiktaş maçları taraftarlar tarafından sahada ve ekran başında takip ediliyor. Taraftarlar takımlarının oynadığı maçların sonuçlarına, takım içi gelişmelere, transfer haberlerine spor siteleri sayesinde ulaşabiliyor.

Süper Lig’de bulunan başarılı takımlardan bir diğeri de 1907 yılında kurulmuş olan Fenerbahçe’dir. Fenerbahçe maçları taraftarlar tarafından ilgiyle izleniyor. Takımlarını sahada, televizyon başında ve ya internette sonuna kadar destekleyen taraftarlar, maçları takip edemedikleri anlarda canlı skorlardan, maç içi olaylardan anında haberdar olmak istiyor. Spor siteleri sayesinde taraftarlar takımlarına dair tüm gelişmelere anında ulaşabiliyor.

Süper Lig’in bir diğer başarılı takımı ise 1967 yılında kurulmuş olan Trabzonspor’dur. 4 Büyüklerin içinde kendine yer edinen Trabzonspor maçları da tüm taraftarlar tarafından ilgiyle izleniyor. Karadeniz takımının destekçileri takımları ile ilgili her türlü gelişme ve habere spor siteleri üzerinden kolayca ulaşıyor.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir